A A+ A++

Wczoraj policjanci ruchu drogowego prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Piesi i rowerzyści to najmniej chronieni uczestnicy ruchu i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Głównym celem działań była troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale funkcjonariusze zwracali też uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni karoserią pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych.

Policyjna akcja rozpoczęła się wczoraj punktualnie o godz. 6.00 i trwała do godz. 22.00. W jej trakcie policjanci interweniowali wobec 12 pieszych i 12 rowerzystów, którzy popełnili wykroczenia. Piesi najczęściej przekraczali jednię w miejscach niedozwolonych, a kierujący rowerami popełniali wykroczenia, polegające na jeździe wzdłuż przejścia dla pieszych lub po chodniku. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami przez kierujących pojazdami mechanicznymi, mającymi wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, było przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych.


Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Mundurowi apelują także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

KPP Garwolin

fot. arch. – zdjęcie ilustracyjne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDelikatne pulpeciki w sosie pomidorowym
Następny artykułZapowiedzi kulturalne 18-24 lutego