Pojęcie umiejętności miękkich jest w Polsce słabo znane. Dlatego w sieci można spotkać raczej określenie „soft skills”, „common skills”. O co tu właściwie chodzi? To zbiór umiejętności, które definiują daną osobę jako bardzo dobrą szerokim spektrum stanowisk pracy. To osoby cechujące się przywództwem, umiejętnością rozwiązywania problemów, szybkiego podejmowania decyzji, odpowiednią etyką pracy, a także zarządzeniem innymi pracownikami. To właśnie takie osoby mają największe szanse na zbudowanie niesamowitej kariery w XXI wieku. Dlaczego tak jest i co sprawia, że soft skills mogą okazać się ważniejsze od tych wyuczonych?
Takie osoby doskonale radzą sobie w każdej sytuacji, bez względu na to, czy mowa o jeździe samochodem, czy zabawie w darmowe gry hazardowe — ci ludzie nieustannie przetwarzają informacje i po prostu myślą o swoim otoczeniu. W ten sposób mogą w pewnym sensie dostosować się do każdych warunków i sprawić, że ich życie staje się zwyczajnie prostsze. Co ciekawe, pojęcie umiejętności miękkich zostało opracowane w armii USA, gdzie starano się rozwijać żołnierzy pod tym kątem, żeby lepiej radzili sobie podczas różnych zadań.
Czy umiejętności miękkich można się wyuczyć?
Głównym założeniem tego pojęcia jest to, że dotyczy ono emocjonalnej strony osobowości danego człowieka. Pewien zestaw cech (w tym przede wszystkim wrodzonych) sprawia, że dany osobnik jest taki, a nie inny. Dlatego niezwykle trudno jest wyrobić u siebie umiejętności miękkie. Dana osoba może być liderem albo cichą myszką, która skrupulatnie wykonuje swoje zadanie i nic ponadto. Bardzo rzadko można zaobserwować, żeby osoba o usposobieniu lidera, nagle spadła ze swojego piedestału, a ktoś, kto najczęściej stał na uboczu, zaczął kierować grupą swoich towarzyszy.
Mimo wszystko są narzędzia, które pozwalają wydobyć z człowieka jego prawdziwe możliwości. Metody psychologiczne, jak psychoterapia pozwalają na wyodrębnienie pewnych wrodzonych cech i stłumienie negatywnych, które zdążyło się nabyć w ciągu życia. Dlatego właśnie mówi się, że dana osoba ma odpowiedni zestaw „soft skills” albo go nie ma — zmiana tego statusu może okazać się długotrwałym i żmudnym procesem, na który mało kto się decyduje.
Umiejętności twarde
Warto wspomnieć o przeciwieństwie umiejętności miękkich, czyli „hard skills”. Jak łatwo można się domyślić, chodzi przede wszystkim o zestaw możliwości, które łatwo można „zmierzyć”. Będą związane z doświadczeniem na danym stanowisku, czy umiejętnościami nabytymi podczas życia. W tym przypadku mowa o dopasowaniu się do danego wzorca pracy. Jeśli ktoś jest inżynierem, który bardzo dobrze radzi sobie z projektowaniem, to z pewnością będzie celował w pracę o takich wymaganiach. Z kolei osoba cechująca się wysoko rozwiniętymi miękkimi umiejętnościami ma o wiele większe możliwości wyboru. Co jest lepsze? Trudno określić — w końcu każdy ma inną osobowość. Jedni lubią wyzwania i zmieniają je niczym rękawiczki, a inni wolą statyczny tryb życia oparty na jednym konkretnym działaniu.
Dlaczego umiejętności miękkie są tak ważne w dzisiejszym świecie?
Wszystko zmierza ku digitalizacji. Coraz więcej standardowych stanowisk pracy jest redukowanych, a na ich miejsce wchodzą maszyny i roboty. Z drugiej strony doskonale ma się sektor administracji i zarządzania, czyli pracowników, którzy nie do końca mają określone konkretne zadania w pracy.
Polska jako kraj rozwijający się, jeszcze nie wykazuje tak bardzo tych zmian, ale to wszystko w ciągu najbliższej dekady będzie coraz bardziej widoczne. Warto zwrócić uwagę, że pojawia się coraz więcej osób, którym dokładnie trudno jest określić, jaki wykonują zawód. Dlaczego tak jest? Coraz więcej przedsiębiorstw, a zwłaszcza tych jednoosobowych, zahacza o wiele różnych branż. Idealnym przykładem będą tutaj osoby pracujące w szeroko pojętym Internecie.
Freelancer najczęściej nie określa typu swojej działalności — w większości przypadków bierze to, co ktoś mu oferuje i o ile jego umiejętności mu na to pozwalają, to wykonuje takie zadanie bez względu na to, czy chodzi o tłumaczenie, copywriting, czy zarządzanie grupą osób przy większym projekcie.
Podobnie wygląda praca influencerów, youtuberów lub innych osobowości internetowych. Jeszcze jakiś czas temu popularny twórca na YouTube zajmował się przede wszystkim swoim kanałem, gdzie zamieszczał konkretne treści dopasowane do kierunku, jaki obrał. Dzisiejsi najwięksi twórcy na tej platformie to prawdziwi biznesmeni obracający się na wielu różnych polach. Kontrakty reklamowe o zasięgu całego kraju, wiele różnych tematycznych kanałów, profile na wszystkich mediach społecznościowych, zewnętrzne firmy i dziesiątki osób, którymi trzeba zarządzać, żeby to wszystko działało jak w zegarku. Osoby, które aktualnie osiągają długotrwały sukces w Internecie, to przede wszystkim ludzie charakteryzujący się zestawem miękkich umiejętności. Idealnym przykładem będzie Friz, czyli najpopularniejszy polski youtuber. Ten młody 25-letni milioner zdobył swoją pozycję nie dlatego, że wygłupia się w Internecie. Swój sukces osiągnął dzięki niesamowitemu profesjonalizmowi, umiejętnościom zarządzania oraz nieustannym kalkulacjom dotyczącym rozwoju. To właśnie idealny przykład osoby z zestawem cech miękkich.
Umiejętności miękkie, czy twarde — czy przyszłość jest jednoznaczna?
Pomimo tego, że powyższe rewelacje na temat ludzi sukcesu z umiejętnościami miękkimi mogą wydawać się jednoznaczne, to nie należy tego traktować jako jedynej drogi do powodzenia w pracy.
Rynek zawsze będzie wymagał osób o skonkretyzowanych umiejętnościach i nadal będzie miał na nich bardzo wysokie zapotrzebowanie. Wystarczy spojrzeć na sektor IT, gdzie brakuje rąk do pracy, a płace wznoszą się na niebotyczne sumy. Dlatego osoby skupiające się na danej jednej działalności nie muszą się niczego obawiać. Jeśli jednak ktoś zauważył u siebie ponadprzeciętnie rozwinięty zestaw umiejętności miękkich, to powinien zastanowić się, czy nie warto spróbować wyjść ze swojej strefy komfortu i spróbować sił w czymś innym — czymś, co sprawi, że do pracy będzie się chodziło z uśmiechem na twarzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS