Władze miasta poszukują firmy, która wykona projekt przebudowy parku. Plany przebudowy Helenowa to jeden z elementów ogólnej odnowy zmiany terenów zielonych w tej części Łodzi.
Zobacz też: Pierwsze konsultacje z mieszkańcami ws. zagospodarowania Parku Helenów w Łodzi
Park Helenów będzie wyglądał inaczej
Koncepcja odnowy parku przewiduje również utworzenie ścieżki turystycznej, rekreacyjnej, sportowej i edukacyjnej łączącej Park Helenów z Parkiem Ocalałych i Parkiem Staromiejskim.- Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 23 lutego, do godz. 10. Po opracowaniu dokumentacji projektowej ogłosimy przetarg na roboty budowlane. Planujemy, że ekipę budowlana zobaczymy w parku wiosną przyszłego roku – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Przeczytaj: Czy uda się przywrócić lata świetności parku Helenów? Mieszkańcy zdecydowali, jak będzie wyglądał
Nazwa parku pochodzi od imienia żon założycieli
Park Helenów powstał w 1881 roku w dolinie rzeki Łódki (w obrębie ulic Północnej, Smugowej i Źródłowej). Założyli go przez synowie Karola Anstadta – twórcy pierwszego przemysłowego browaru w Łodzi. Nazwany został Helenowem od imienia żon braci, Ludwika – Heleny z Nestlerów i Zenona – Heleny z Lemmów. Park był miejscem niezliczonych festynów, koncertów i zabaw. Towarzyszyły im loterie fantowe, puszczanie balonów, pokazy sztucznych ogni oraz wieczorne iluminacje. Zimą na zamarzniętych stawach urządzano ślizgawkę. Wiele z organizowanych w parku zabaw miało charakter dobroczynny.
W 1895 roku w Helenowie zorganizowano wystawę rzemieślniczo-przemysłową, 1 sierpnia 1896 roku w parku odbył się pierwszy pokaz filmowy w Łodzi, a w 1898 roku – pierwszy lot balonem i skok ze spadochronem.
Zobacz jeszcze: Pierwszy z tuneli drążonych pod Łodzią już gotowy [ZDJĘCIA]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS