A A+ A++

Duże zmiany w przepisach F1 przyzwyczaiły już kibiców do tego, że jeden zespół – dzięki sprytnym rozwiązaniom w swoim bolidzie – znajdował się daleko z przodu przed konkurencją. Najlepszym przykładem takiego stanu rzeczy był sezon 2009, w którym wszystkich zaskoczyła ekipa Brawn GP.

Brytyjski team wykorzystał lukę w przepisach i stworzył kontrowersyjny podwójny dyfuzor. Zapewnił on taką przewagą na początku sezonu, że zespół ze spokojem sięgnął po podwójne mistrzostwo świata.

Eksperci obawiają się, że z podobną sytuacją fani będą mieć do czynienia w 2022 roku. Do królowej motorsportu zawitają zupełnie nowe regulacje techniczne opierające się na “efekcie przyziemienia”, co daje pewne pole do różnych ich interpretacji. Ross Brawn zapewnia jednak, że żaden team nie znajdzie żadnej szarej strefy:

“Na razie nie wiemy nic o cudownych środkach. Gdybyście wiedzieli, gdzie one mogą się znajdować, powstrzymalibyście je. Nie ma oczywiście żadnej gwarancji, że wydarzy się coś, czego nie przewidzieliśmy. Jeżeli ma takie coś się przydarzyć, na pewno nie będzie to pokazane w Barcelonie. Zostanie to dopiero ujawnione na prawdziwej F1”, mówił Brytyjczyk, cytowany przez Motorsport.

“Natomiast osobiście nie wydaje mi się, by tak się zdarzyło. Przepisy są naprawdę dobrze skonstruowane. Natomiast nigdy nie możesz niczego wykluczyć.”

Nawet jeśli jakiś zespół wpadnie na ciekawy pomysł, to może zostać on szybko zbanowany przez FIA. Federacja zapewniła sobie takie prawo, o czym wspominał na początku roku jej dyrektor techniczny, Nikolas Tombazis. Brawn podkreśla, że ekipy są świadome takiej możliwości:

“To jest jeden z powodów, dla którego zmieniło się całe zarządzanie. A to zmieniło się tylko po to, aby była możliwości zmiany w przepisach bardzo szybko. Ekipy dobrze wiedzą, że jest taka możliwość. W związku z tym nie będą one raczej ryzykować i będą wolały trzymać się swoich koncepcji przed odsłonięciem wszystkiego.”

“Jeżeli masz świadomość, że osiem zespołów oraz FIA i F1 mogą zablokować coś, gdy uznają to za nieprawidłowe, działasz z większą ostrożnością. Wiesz przecież, że możesz napotkać jakiś problem. Myślę więc, że nasze postępowanie to kolejna “warstwa ochrony.”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł26. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM
Następny artykułMinisterstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem dotyczącym wodoru