A A+ A++

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w części Europy oraz współpraca pomiędzy PKN ORLEN a Grupą MOL, to niektóre z tematów, poruszanych podczas spotkania Prezesa Zarządu Daniela Obajtka z premierem Węgier Victorem Orbánem. Do spotkania doszło w środę, 16 lutego.

Polski Koncern Paliwowy, zgodnie ze strategią ORLEN2030, chce wzmocnić swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z kroków na tej drodze rozwoju jest budowa sieci stacji paliw na Węgrzech, co ma zapewnić Koncernowi dołączenie do liderów w regionie. Stąd spotkanie Prezesa Zarządu PKN ORLEN Daniela Obajtka z premierem Węgier Victorem Orbánem, podczas którego poruszone zostały m.in. strategiczne kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy.

W rozmowie uczestniczył również Zsolt Hernádi, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny węgierskiej Grupy MOL. Przypomnijmy, że to właśnie m.in. tę firmę PKN ORLEN wybrał jako partnera do realizacji środków zaradczych w obszarze detalicznym, w związku z trwającym procesem przejęcia Grupy LOTOS.

Połączenie ORLENU z LOTOSEM. Czterech partnerów do środków zaradczych, stacje Koncernu na Węgrzech [FILM, ZDJĘCIA]

Biuro premiera Viktora Orbána wydało po spotkaniu komunikat.

– Premier Viktor Orbán, Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek oraz Zsolt Hernádi, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy MOL, omówili suwerenność energetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej i wzmocnienie korytarza energetycznego Północ-Południe. Spotkanie dotyczyło również ogłoszonego kilka tygodni temu porozumienia pomiędzy Grupą MOL a Koncernem. Dzięki wymianie aktywów między spółkami, MOL wejdzie na polski detaliczny rynek paliw, gdzie może stać się trzecim największym graczem, z kolei PKN ORLEN będzie czwartym koncernem na Węgrzech pod względem liczby stacji. Ta współpraca doskonale świadczy o dynamice gospodarczej obu krajów. Wzmacnia również współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej i przynosi korzyści relacjom gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas spotkania premier dał jasno do zrozumienia, że węgierski rząd jest zadowolony z akwizycji planowanej przez MOL i jednocześnie wita polskiego inwestora na Węgrzech, ponieważ polscy i węgierscy klienci zyskają dzięki uczciwej konkurencji rynkowej obu firm – poinformowało biuro premiera Viktora Orbána.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN zapewnił natomiast, że podejmowane przez Koncern decyzje biznesowe budują nie tylko mocną pozycję firmy w Europie Środkowo-Wschodniej, ale przede wszystkim niosą korzyści dla całego regionu.

– To ogromna wartość, że jako Koncern mamy potencjał, aby zabezpieczyć ten region i zapewnić mu niezależność w kwestii dostaw paliw i źródeł energii. Węgry, gdzie jesteśmy już obecni na rynku hurtowym, są dla nas naturalnym kierunkiem rozwoju, tym razem w segmencie detalicznym. Skutecznie realizujemy wyznaczoną strategię. Nasz plan rozwoju zakłada wejście na kolejne rynki zagraniczne i to właśnie się dzieje. Jestem przekonany, że partnerskie relacje między naszymi krajami, wynikające ze wspólnej historii i doświadczeń, pozwolą w pełni wykorzystać możliwości Koncernu i siłę rynku – powiedział Daniel Obajtek.

Jak informowaliśmy, Grupa MOL została partnerem ORLENU w segmencie detalicznym, dzięki czemu Koncern zyskał możliwość wymiany stacji paliw na kolejne obiekty na Słowacji oraz wejście na zupełnie nowy rynek – Węgry. Dzięki tej transakcji PKN ORLEN dołączy do grona liderów sprzedaży detalicznej na obu tych rynkach.

– W segmencie detalicznym wynegocjowaliśmy z węgierskim partnerem wymianę aktywów, co przełoży się bezpośrednio na realizację naszych planów ekspansji geograficznej, poprzez wzmocnienie sieci stacji paliw na Słowacji, ale też wejście na zupełnie nowy rynek – Węgry. Część środków, pozyskanych ze sprzedaży stacji paliw przeznaczona zostanie na pozyskanie kolejnych 100 stacji w regionie, zgodnie z założeniami strategicznymi – mówił w styczniu br. Daniel Obajtek.

Zgodnie z porozumieniem, PKN ORLEN zyska 144 stacje paliw na Węgrzech, co daje przełożenie na ponad 7% udział na rynku węgierskim. Oznacza to, że ORLEN będzie czwartym koncernem na tym rynku pod względem ilości stacji.

Koncern poszerzy również obecną sieć stacji na Słowacji o 41 nowych obiektów, a dodatkowo sieć ORLEN zasili ok. 100 stacji pod marką LOTOS, które nie zostaną włączone w pakiet środków zaradczych wymagany przez Komisję Europejską. Łącznie z kolejną setką zakupionych stacji, będzie to więc blisko 400 nowych obiektów, które wesprą sprzedaż i wzmocnią rozpoznawalność marki ORLEN na kilku kluczowych rynkach.

To jednak nie koniec planów rozwojowych Koncernu. ORLEN planuje dalszą ekspansję w regionie, ale i rozwój segmentu detalicznego, który jest jednym z kluczowych obszarów dla wzmacniania pozycji Grupy ORLEN zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jak przekazało biuro prasowe Koncernu, segment detaliczny w ostatnich latach notuje rekordowe wyniki, a Strategia ORLEN2030 zakłada jego dalsze wzmacnianie, m.in. poprzez rozbudowanie sieci stacji paliw. Do końca tej dekady w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod polską marką ORLEN ma działać co najmniej 3,5 tysiąca stacji, w tym udział stacji zagranicznych w całej sieci ma wzrosnąć z 37% do 45%. Spółka zakłada, że efekty tych działań bezpośrednio przełożą się na wyniki finansowe Koncernu – w obszarze detalicznym do 2030 roku EBITDA ma wzrosnąć półtorakrotnie, czyli do ok. 5 mld zł.

Fot. PKN ORLEN
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwają zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich
Następny artykułNa worek trzeba przykleić naklejkę