A A+ A++

Miedź, podobnie jak każda stal nierdzewna, zmienia kolor na czarny, a na skutek działania tlenu, w obszarach czarnego osadu pojawia się patyna. Bez wątpienia nadaje ona przedmiotom miedzianym staromodnego stylu – jednak nie każdemu się to podoba. W takich sytuacjach należy wiedzieć, jak dbać o miedziane przedmioty. Co zrobić, aby naczynia miedziane lśniły jak nowe? 

Naczynia miedziane – jak zabrać się do ich czyszczenia? 

Decydując się na wyczyszczenie miedzianych powierzchni, należy wiedzieć, że uzyskanie pożądanego efektu w głównej mierze zależy od tego, jak zmatowiona i zabarwiona jest miedź. Może to wymagać mniej lub bardziej poważnych metod czyszczenia i polerowania. Jeszcze przed rozpoczęciem pielęgnacji miedzi, należy sprawdzić, jak wykonany został konkretny element. Chodzi głównie o to, aby dowiedzieć się, czy powierzchnia jest lakierowana. Błyszczące wykończenie, które wraz z biegiem czasu nie zmienia koloru, ani nie ciemnieje, zazwyczaj jest oznaką tego, że lakier został uszkodzony. Ponieważ dość ciężko jest wyczyścić uszkodzone lakierowane wykończenie, najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest całkowite spolerowanie lakieru – jeszcze przed rozpoczęciem czyszczenia. 

 

Jak wyczyścić miedziane powierzchnie? 

 

Aby naczynia miedziane lśniły jak nowe, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jeszcze przed czyszczeniem konieczne jest przygotowanie takich rzeczy, jak: 

 

  • Płyn do mycia naczyń, 
  • Biały oset, 
  • Sól kuchenna, 
  • Miękka ściereczka, 
  • Cytryna. 

 

Miedź należy czyścić na dwa sposoby. Wszystko zależy od czyszczonej powierzchni. W przypadku miedzi lakierowanej należy ją wytrzeć przy pomocy ściereczki zamoczonej w wodzie z płynem do naczyń. Po usunięciu brudu i kurzu, konieczne jest spłukanie mydła wodą i wytarcie suchą szmatką. 

 Natomiast w przypadku miedzi nielakierowanej należy postępować nieco inaczej. Na początku trzeba utworzyć pastę z takich składników jak sól drobnoziarnista i ocet. Przy pomocy miękkiego ręcznika należy wetrzeć mieszaninę w powierzchnie miedzianego przedmiotu. Kolejno zaleca się zostawić pastę na metalu na kilka minut, a na sam koniec wypolerować powierzchnię czystą szmatką do uzyskania połysku. 

 Inną metodą czyszczenia przedmiotów miedzianych jest po prostu gotowanie. Niezbędny będzie odpowiednio duży garnek, w którym będzie znajdować się mieszanina odrobiny octu, łyżki soli i trzech szklanek wody. Wystarczy jedynie umieścić miedziany element w garnku i zagotować.  

 Warto pamiętać, iż dbanie o miedziane przedmioty to nie tylko czyszczenie ich i pozbywanie się patyny. Istotne jest również odpowiednie ich przechowywanie i systematyczne przecierania z kurzu. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSilny wiatr i burze nad powiatem. IMGW wprowadziło najwyższy stopień ostrzeżenia
Następny artykułJutro Światowy Dzień Kota – zróbcie sobie selfie z kotem i zgarnijcie nagrody w naszym konkursie