A A+ A++

Dziś (15 lutego) odbyła się konferencja prasowa w sprawie zagospodarowania Starego Rynku. Dużo zieleni, fontanna, kostka granitowa z Zamkowej –-to tylko niektóre ze zmian. Jak się uda, będzie nowocześnie, zielono i pięknie!

Na Starym Rynku zgromadzili się dziś: prezydent Grzegorz Mackiewicz, wiceprezydenci Marek Gryglewski i Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, architekt miasta Renata Sielczak, senator Maciej Łuczak, poseł Paweł Rychlik i radni, którzy konsultowali ten projekt. A wszystko po to, by przedstawić koncepcję zagospodarowania Starego Rynku.

To miejsce, w którym dzisiaj jesteśmy w okresie międzywojennym było placem Henryka Dąbrowskiego, po II wojnie światowej placem Obrońców Stalingradu, po zmianach ustrojowych w 1990 roku jest Starym Rynkiem – przypomniał prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Nigdy w Pabianicach nie mieliśmy Starego Rynku z prawdziwego zdarzenia. Od jesieni 2021, kiedy został przyznany nam grant z rządowego programu „Polski Ład” w wysokości 4,5 miliona, realnym się stało to, aby w końcu ten rynek nabrał śródmiejskiego charakteru. Cały zespół pracował przez 2 miesiące, żeby spróbować pogodzić różne funkcje, żeby zmienić układ ulic, żeby stworzyć zieloną oazę, żeby to miejsce tętniło życiem.

Koncepcja obejmuje Stary Rynek, przyległe ulice oraz obszar położony na północ i na zachód od kościoła św. Mateusza. Głównym założeniem projektowym było połączenie placu i terenu wokół, żeby stworzyć jedną spójną przestrzeń na wypoczynek wśród zieleni i organizowanie małych wydarzeń kulturalnych, jak pokazy, koncerty czy seanse letnie.

Zmiana tego miejsca będzie się dobrze komponowała przy zmianie ul. Zamkowej i Warszawskiej. Uważam, że to bardzo dobra koncepcja. Trzeba zmieniać nasze miasto – stwierdził senator Maciej Łuczak.

Zniknie pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe. W obszarze, który w miejscowym planie zagospodarowania terenu jest wyznaczony jako część historyczna, koncepcja nawiązuje do położonych obok zabytków: kościoła św. Mateusza i Dworu Kapituły Krakowskiej. Płyta rynku będzie miała posadzkę m.in. z kostki granitowej odzyskanej z rozbiórki ul. Zamkowej.

Głównym celem, jaki nam przyświecał, było to, aby rynek był funkcjonalny i spełniał rolę Starego Rynku. Żebyśmy mogli tu organizować małe i duże imprezy, żeby ten rynek żył, żeby to było miejsce, w którym mieszkańcy miło spędzą czas. Gdzie słychać gwar dzieci, gdzie można wypić kawę i zjeść dobre ciasto. Szczególnie dziękuję pani naczelnik Sielczak, która czuje to miasto, która wie co w tym mieście jest potrzebne. Dziękuje całemu zespołowi, który nad tym pracował. Oddajemy ten projekt mieszkańcom do konsultacji. Prosimy, aby państwo do nas pisali. My na pewno wasze głosy uwzględnimy – zapewniła wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek.

Po stronie wschodniej rynku zaplanowano miejsce na ruchomą scenę. Elementami, których dotąd nie było są: symboliczne „źródełko” w miejscu historycznej studni, zegar słoneczny oraz posadzkowa fontanna w sąsiedztwie trejażu, pod którym zaprojektowano ławki umożliwiające odpoczynek.

Część południowa zarezerwowana jest na umieszczoną w zieleni część przeznaczoną pod gastronomię i handel okazjonalny. W zachodniej części placu zlokalizowano miejsca parkingowe i toaletę.

Będą poprowadzone podłączenia pod monitoring, dojazd dla rowerów połączony ze ścieżką wzdłuż ul. Zamkowej i dodatkowe nowe oświetlenie. Układ drogowy wokół rynku pozostanie bez zmian, ale z ruchem jednokierunkowym.

Autorem koncepcji projektowej i PFU przebudowy Starego Rynku jest spółka Miejski Krajobraz z Warszawy. Szeroki zakres opracowania umożliwi realizację inwestycji etapami. Przebudowa głównej części (płyta rynku z przyległościami) zostanie sfinansowana z promesy inwestycyjnej przyznanej miastu w ramach programu „Polski Ład” w wysokości 4,5 mln zł. Wkład własny miasta to 500 tys. zł.

Opinie na temat koncepcji Starego Rynku mieszkańcy mogą przekazać za pośrednictwem platformy e-pabianice.pl (https://e-pabianice.pl/challenges/17/created_at) od dziś, 15 lutego do niedzieli, 20 lutego. Po tym zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie szczegółowego projektu i realizację inwestycji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGlossa Waletynkowa
Następny artykułWYNIKI OTWARTEGO KONKURSU OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO W ZAKRESIE KULTURY