Zawód lekarza postrzegany jest za prestiżowy. Nic zresztą dziwnego: wiąże się on z ogromną odpowiedzialnością, wymaga długich lat studiów, a potem nauki podczas specjalizacji. Czy jednak wszyscy lekarze zarabiają dobre pieniądze? Lekarze jakich specjalizacji otrzymują najlepsze wynagrodzenie w Polsce? Przeczytaj ten artykuł, aby otrzymać odpowiedzi na te pytania.
Specjalizacja lekarska – co to takiego?
Aby zostać lekarzem, trzeba najpierw ukończyć specjalizację. Jest to szkolenie z danej gałęzi medycyny, które kończy się egzaminem państwowym. Jeżeli osoba zda taki egzamin, otrzyma potwierdzenie swoich umiejętności lekarza lub lekarza dentysty.
Specjalizacja jest zazwyczaj wybierana po ukończeniu stażu podyplomowego. Podczas wyboru, przyszli lekarze kierują się często możliwościami rozwoju, poziomem trudności, zainteresowaniami, ale także potencjalnymi zarobkami.
Aplikując na specjalizacje, kandydat musi zaprezentować się w jak najlepszym świetle. Koniecznie będzie stworzenie odpowiedniego CV, a także wypełnienie wszystkich oficjalnych dokumentów. Bardzo często w zdobyciu rezydentury w danej specjalizacji mogą pomóc rekomendacje od profesorów akademickich.
Ile trwa specjalizacja lekarska?
To, ile będzie trwała specjalizacja, zależy od gałęzi medycyny, w której przyszły lekarz chce pracować. Średnio specjalizacja trwa 4-6 lat. Specjalizacja może składać się z jednolitego modułu lub być dwumodułowa, czyli składać się z modułu podstawowego i specjalistycznego.
W przypadku specjalizacji dwumodułowych lekarz musi najpierw ukończyć 1 z 5 podstawowych modułów:
- choroby wewnętrzne (3 lata)
- otorynolaryngologia (2 lata)
- pediatria (3 lata)
- chirurgia ogólna (2 lata)
- patomorfologia (3 lata)
Po ukończeniu modułu podstawowego, adepta medycyny czekają kolejne 2-4 lata nauki podczas modułu specjalistycznego. Przykładowo, osoba, która chce zostać kardiologiem, musi najpierw ukończyć moduł z chorób wewnętrznych, a potem trzyletni moduł z kardiologii.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Jak widać, uzyskanie danej specjalizacji zajmuje naprawdę dużo czasu i wysiłku. Warto więc wiedzieć, co chce się w przyszłości robić, a także być świadomym potencjalnych zarobków i możliwości rozwoju kariery.
Najlepiej płatne specjalizacje
W Polsce, lekarze rezydenci zarabiają około 5 – 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Biorąc pod uwagę specyfikę zawodu, jest to bardzo niska pensja. Właśnie dlatego podczas wyboru specjalizacji, młodzi lekarze często kierują się możliwościami zarobkowymi w przyszłości.
Oto specjalizacje lekarskie, które są w Polsce najlepiej płatne:
Anestezjolog
Lekarz anestezjolog jest odpowiedzialny za znieczulanie pacjentów, opiekę nad pacjentami na oddziale intensywnej terapii, a także leczenie przewlekłego i ostrego bólu.
To jedna z najlepiej opłacanych specjalizacji w kraju. Lekarz anestezjolog w zależności od miejsca pracy i doświadczenie zawodowego może zarabiać od 20 do nawet 40 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Medycyna estetyczna – chirurgia plastyczna
Medycyna estetyczna cieszy się coraz większą popularnością. Korzystają z niej zarówno osoby po przebytych chorobach i wypadkach, jak i ci, którzy chcą upiększyć swoje ciało czy twarz. To bardzo przyszłościowa specjalizacja, która zapewnia lekarzowi duże przychody. Chirurg plastyczny może liczyć na pensję od 15 do 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Im większa renoma lekarza, tym większe szanse na wyższe zarobki.
Okulista
Lekarz okulista dba o zdrowy wzrok swoich pacjentów. Przeprowadza on różnego rodzaju zabiegi. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na lekarzy od wzroku, wynagrodzenie okulisty może sięgać nawet 60 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Najgorzej płatne specjalizacje
Choć praca lekarza uchodzi za dobrze płatną, to jednak istnieją specjalizacje lekarskie, które osoby wybierają bardziej z powołania niż z chęci zysku. Geriatria i patomorfologia to specjalizacje, w których lekarze nie zarabiają więcej niż średnia krajowa.
Najbardziej przyszłościowe specjalizacje
Ze względu na rosnącą świadomość na temat zdrowia, a także na to, że coraz więcej osób dba o swój wygląd, w Polsce rozwijają się specjalizacje dentystyczne. Ortodoncja to jedna z najbardziej obleganych specjalizacji: na jedno miejsce przypada około 8 kandydatów.
Wiele osób wybiera dermatologię oraz okulistykę. Wiąże się to nie tylko z wysokimi zarobkami po ukończeniu tych specjalizacji, ale także z faktem, że w przypadku tych dwóch gałęzi medycyny, bardzo łatwo jest się usamodzielnić. Otwarcie własnego gabinetu lekarskiego jest relatywnie łatwe w porównaniu do innych specjalizacji, a to oznacza, że dermatolodzy i okuliści bardzo szybko mogą się uniezależnić od publicznej służby zdrowia.
Podsumowanie
Nie ma wątpliwości, że wybór specjalizacji lekarskiej to bardzo ważna decyzja. Kierować się należy nie tylko potencjalnymi zarobkami, ale też zainteresowaniami. W końcu dobry lekarz to taki, który zna się na swoim fachu, a także czuje powołania.
Artykuł sponsorowany
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”.
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS