A A+ A++

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 22 267 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 1394 pacjentów.

  • Dzisiaj (15 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 22 267 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1394 nowe zachorowania na COVID-19.

  • 86 osób zmarło z powodu COVID-19, 292 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

  • Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 19 tysięcy 166 osób, czyli o 342 więcej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 30 tysięcy łóżek szpitalnych.

  • Zajęte są 1 092 respiratory. Od wczoraj liczba ta spadła o 45. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad 2 tysiące 600 takich urządzeń.
    Liczba osób objętych kwarantanną wynosi 299 tysięcy 843. To o ponad 5 tysięcy więcej niż dzień wcześniej.

  • Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 4 miliony 693 tysiące 111 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Koronawirus w Łódzkiem

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia o izolacji i kwarantannie. Tym samym zniesiono kwarantannę dla osób, które miał kontakt z zakażonymi koronawirusem. Czytaj więcej

Doskonale pamiętamy początki zmagań z epidemią – wtedy bezinteresowna pomoc nie była niczym zaskakującym. A jak jest teraz, gdy świat funkcjonuje w nowej – ale wciąż pandemicznej – rzeczywistości? Czy wciąż można liczyć na wolontariuszy w Łódzkiem? Czytaj więcej

Czytaj także: Za szczepienia są defibrylatory – nowe urządzenia pojawią się w Łowiczu

Od piątku, 4 lutego w Aptece na Zatorzu w Pabianicach będzie można wykonać testy antygenowe na COVID. To będzie pierwszy taki punkt w mieście. Wyniki testów będą dostępne dla pacjentów na Internetowym Koncie Pacjenta. Czytaj więcej

Od dziś krótsza izolacja dla zakażonych koronawirusem i kwarantanna

Od dziś izolacja osób chorych na COVID-19 lub z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa została skrócona z 10 do 7 dni.

Już wczoraj osoby przebywające w izolacji powinny otrzymać smsa z informacjami w tej sprawie. Ósmego dnia taka osoba powinna wykonać test.

Kwarantanna będzie naliczana dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Oznacza to, że z końcem izolacji osoby zakażonej skończy się również kwarantanna współdomowników. Osoby zaszczepione będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny, jeżeli zrobią test na koronawirusa i otrzymają wynik negatywny.

Wiceminister Waldemar Kraska: Mniej zakażeń koronawirusem

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w Polskim Radiu 24, że współczynnik reprodukcji koronawirusa wynosi obecnie 0.95, co świadczy o odchodzącym szczycie obecnej fali pandemii. Zaznaczył jednocześnie, że zakażeń może być nieco więcej niż wskazują dane, ponieważ wiele osób testuje się poza systemem i przechodzi zakażenia bardzo łagodnie.

Gość Polskiego Radia zastrzegł, że mimo spadku liczby zakażeń i hospitalizacji z powodu Covid-19 nie możemy jeszcze mówić o zakończeniu pandemii.

“Ten szczyt już mamy poza sobą, ale powinniśmy do tego podchodzić z wielką pokorą i ostrożnością. Dlatego także nie lekceważmy, nie bądźmy uśpieni tym, że tych nowych przypadków jest coraz mniej” – mówił wiceminister Waldemar Kraska. Dodał, że w tej chwili wariant Omikron odpowiada za ponad 90 procent wszystkich zakażeń. Jego mniejsza zjadliwość może sprzyjać dalszemu spadkowi hospitalizacji i tym samym przyczynić się do łagodzenia obostrzeń pandemicznych.

Koronawirus na świecie

W Niemczech dobowa liczba zakażeń koronawirusem spadła dziś poniżej 160 tysięcy. Wyraźny jest też spadek liczby hospitalizacji i siedmiodniowego wskaźnika zachorowalności. Poprawa sytuacji epidemicznej zachęciła rządzących do debaty o złagodzeniu restrykcji i sensie wprowadzenia obowiązku szczepień. Potwierdzeniem poprawiającej się sytuacji są statystyki z ostatnich dni. Wskaźnik zapadalności na Covid-19 spadł w Niemczech do 1437 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Spadek liczby zakażeń i perspektywy otwarcia w innych krajach zmusiły rząd do przyspieszenia dyskusji o zniesieniu obostrzeń. Według jego wstępnych planów miałoby to nastąpić 20 marca. Przed jutrzejszym spotkaniem kanclerza Olafa Scholza z premierami landów zarysował się jednak spór w sprawie obowiązku szczepień. Premier Bawarii Markus Söder nie zamierza u siebie wprowadzać zatwierdzonej w grudniu przez parlament ustawy o przymusowych szczepieniach w placówkach medycznych. W przypadku powszechnego obowiązku szczepień linia podziału przebiega nawet przez sam rząd. Zaostrzeniu przepisów sprzeciwia się współrządząca FDP, w tym jej wiceszef Wolfgang Kubicki. “W przypadku wariantu Omikron ten pomysł jest już zbyt radykalny i restrykcyjny. Jeśli czołowi wirusolodzy w Danii, Szwecji i Holandii twierdzą, że zaszczepieni się zarażają i chorują, to czemu akruat my mielibyśmy mieć rację?” – zapytał retorycznie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


 

Litwa znosi od dzisiaj obowiązek kwarantanny po wjeździe na jej terytorium. W ostatnich dniach u naszych północno-wschodnich sąsiadów zauważalny jest spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem. Z obowiązku izolacji od dziś są zwolnione wszystkie osoby, które przyjadą na Litwę ze strefy Schengen. Nie muszą one też mieć negatywnego wyniku testu PCR lub testu antygenowego. Zasada obejmuje też mieszkańców Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz takich państw jak Andora, Monako, San Marino i Watykan. Szef resortu zdrowia Arunas Dulkys oświadczył, że stosowanie rygorystycznych wymagań wobec podróżnych nie ma już sensu. Jak powiedział, wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron koronawirusa, osoby przyjeżdżające na Litwę nie stwarzają większego zagrożeni niż sami mieszkańcy kraju. Wczoraj na Litwie potwierdzono 4800 nowych zakażeń. Tydzień wcześniej zdiagnozowano ich ponad dwa tysiące więcej. Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób.

We Włoszech od dziś wszystkie osoby powyżej 50 lat mogą podjąć pracę wyłącznie pod warunkiem ukończenia cyklu szczepień przeciw koronawirusowi lub przebycia choroby. Obowiązek kontroli przepustek covidowych spoczywa na pracodawcy. W przypadku złamania nakazu pracownik zostanie ukarany grzywną od 600 do 1500 euro. Pracodawca, który zlekceważył obowiązek kontroli, musi się liczyć z grzywną w wysokości od 400 do 1000 euro. Kary będą podwajane w przypadku recydywy. Niezaszczepieni pracownicy zostaną zawieszeni ze skutkiem natychmiastowym i pozbawieni zarobków. Brak szczepień nie może być jednak powodem do zwolnienia z pracy. Nowe regulacje będą obowiązywać co najmniej do 15 czerwca. Do tej pory obowiązek szczepień dotyczył wyłącznie pracowników służby zdrowia, oświaty, policję i wojsko. Jak się szacuje, we Włoszech jest w tej chwili blisko półtora miliona niezaszczepionych pracowników powyżej 50 lat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Ponad 22 tysiące zakażeń koronawirusem w Polsce!
Następny artykułCovid-19 jak grypa? Coraz więcej krajów chce tak go traktować