A A+ A++

Dziś obchodzimy walentynki – ogólnoświatowe święto wszystkich zakochanych. Nazwa pochodzi od postaci św. Walentego, którego liturgiczne wspomnienie w katolickim Kościele obchodzone jest właśnie tego dnia.

Według legendy za czasów cesarza Klaudiusza II biskup Terni Walenty udzielał potajemnych ślubów, sprzeciwiając się tym samym cesarskiemu edyktowi, który zabraniał małżeństw młodych mężczyzn ze względu na pobór do wojska. Około roku 269 Walenty został ścięty i stał się męczennikiem za wiarę.

Istnieje także historia, według której przebywający w więzieniu biskup na prośbę dozorcy przywrócił wzrok jego niewidomej córce. Kiedy prowadzono go na śmierć, miał przesłać uzdrowionej dziewczynce list, który podpisał „od Twojego Walentego”. Tak właśnie powstał zwyczaj wysyłania walentynkowych kartek. 

Historia święta

Walentynki obchodzone są na zachodzie i południu Europy od średniowiecza. Północna i wschodnia część kontynentu wpadła w miłosne szaleństwo później – dopiero w latach 90. XX wieku. Mimo katolickiego patrona święto wiązane jest ze zwyczajami Cesarstwa Rzymskiego. Współcześnie kojarzone jest z mitologicznymi postaciami Kupidyna czy Erosa.

Do Polski walentynki trafiły z Bawarii i Tyrolu z kultem św. Walentego, ale popularność zyskały dopiero w latach 90. XX wieku. Największe obchody w naszym kraju odbywają się od 2002 roku w Chełmnie pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. To za sprawą przechowywanej tam relikwii świętego.

Zwyczajowo 14 lutego wysyła się kartki i listy miłosne. Jest to również okazja do obdarowywania się upominkami: czekoladkami, kwiatami czy pluszakami. Walentynki to często czas uroczystych kolacji przy świecach i wspólnych wyjść do kina. Dla wielu to dobra okazja do zaręczyn.

No więc, kochajmy się!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGmina Wejherowo. “Gospodarna Gmina” traci swoich radnych…?
Następny artykuł„Moja Praca – Moja Siła” – pilotażowy program realizowany przez Powiat Aleksandrowski