Pielęgnacja roślin doniczkowych
W jakiej kondycji są Twoje domowe rośliny? Jedne pięknie rosną, inne stoją w miejscu, ale na pewno zdarzyło ci się też choć raz roślinę uśmiercić. Oczywiście z całą pewnością nie był to celowy zabieg. Każda roślina do zdrowego wzrostu wymaga odpowiednich warunków i prawidłowej pielęgnacji. Nie zawsze zasady pielęgnacji są przez nas znane, nie zawsze o nich pamiętamy i nie zawsze stosujemy. Często z lenistwa lub z braku czasu.
Do domu wybieramy rośliny z różnych części świata, to oczywiste, że nie zawsze jesteśmy w stanie w stu procentach sprostać ich wymaganiom, ponieważ niektóre wymagania bywają bardzo trudne do spełnienia w domowych warunkach. Warto jednak mieć na uwadze pewne kwestie, które pomogą w odpowiedni sposób zadbać o kondycję i zdrowy wzrost roślin. Jakie błędy najczęściej popełniamy?
Rośliny doniczkowe do domu Fot. shutterstock
1. Podlewanie
Najczęściej uważamy, że im więcej wody, tym lepiej. To podstawowy błąd. Rośliny pokojowe nienawidzą być przelewane. Notorycznie prowadzi to do gnicia korzeni, gubienia liści, a na koniec roślina umiera. Niewłaściwe jest także zbyt rzadkie podlewanie – przesuszona bryła korzeniowa dla wielu roślin również ma opłakane skutki.
2. Światło
Kolejną kwestią jest oświetlenie. Rośliny mają różne wymagania, jedne lubią bezpośrednie światło – np. sykulenty, inne najlepiej czują się w świetle rozproszonym, a inne w zacienionym, na przykład monstera czy sanseriera. Wszystko zależy od gatunku. Aby nie zrobić roślinie krzywdy, warto przed lub po zakupie sprawdzić etykietę na doniczce i sprawdzić, jakie stanowisko będzie jej najlepiej odpowiadało, zanim znajdziemy jej miejsce w domu. Optymalnie, jeśli nie wiemy, jakie stanowisko będzie odpowiednie, warto ustawić roślinę w świetle rozproszonym – unikniemy wtedy poparzenia.
3. Podłoże
Sadząc rośliny doniczkowe najczęściej decydujemy się na ziemię uniwersalną zakupioną w kwiaciarni. Warto jednak sprawdzić wymagania rośliny i jeśli to konieczne wybrać podłoże dedykowane konkretnemu gatunkowi kwiatów. Istotne jest, by nie ubijać zbytnio ziemi – do zdrowego wzrostu niezbędna jest woda i tlen. Aby rozluźnić strukturę podłoża kwiatowego można wmieszać w nie troszkę piasku.
Rośliny doniczkowe do domu Fot. shutterstock
4. Nawożenie
Nie jest tajemnicą, że rośliny lepiej się rozwijają, jeśli dostarczymy ich odpowiednich składników wzmacniających. Azot sprawdzi się, by kwiaty lepiej rosły, fosfor – by zaczęły kwitnąć, z kolei potas, by lepiej się krzewiły.
5. Brak otworów w doniczce
W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych znajdziemy donice z podstawkami oraz osłonki. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się osłonki, które dużo lepiej się prezentują, jednak niekoniecznie mają dobry wpływ na kondycję rośliny. Większość kwiatów wymaga otworów w donicy. Nadmiar wilgoci, zgromadzony na dnie pojemnika jest groźny dla korzeni rośliny, jeśli nie chcemy wybierać donicy z podstawką, powinniśmy zadbać, by w osłonce na dnie, pod ziemią ułożyć kilkucentymetrową warstwę drenażu.
6. Zmiana miejsca, przestawianie
Rośliny doniczkowe pokojowe przyzwyczajają się do swoich stanowisk. Wiele z nich nie lubi zmian, zbędne może okazać się nawet obracanie rośliny w drugą stronę. Jeśli to zrobimy, roślina może się zbuntować. Na zmianę ustawienia szczególnie wrażliwy jest fikus Benjamina, który taką zmianę może przypłacić gubieniem liści.
Warto pamiętać, że żadna roślina nie będzie dobrze czuła się przy bezpośrednim źródle ciepła, dlatego odradzamy ustawianie kwiatów przy grzejniku.
Rośliny doniczkowe do domu Fot. shutterstock
7. Przesadzanie
Błędem w uprawie roślin może stać się także przesadzanie. Dlaczego? Decydując się na zmianę donicy często wybieramy o wiele większy pojemnik od tego, w którym roślina rosła do tej pory. To ogromny błąd! Roślina nie będzie wiedziała co się dzieje, co spowoduje zahamowany wzrost lub przerwane kwitnienie. Donicę warto dopasować także pod kątem kształtu rośliny – dla wysokich i pnących roślin warto wybrać wąskie i wysokie donice, z kolei dla niskich ale szerzących się – kwadratowe lub prostokątne i nieco szersze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS