A A+ A++

Jak działa laminator?

Laminator do przede wszystkim urządzenie głównie używane w biurach, szkołach, księgarniach, punktach usług xero. Jest zasilane elektrycznie, a jego podstawowym zadaniem jest oprawianie w ochronną folię dokumentów. Taki sprzęt przyda się nie tylko w biurze, ale też w domu, gdzie mamy całą masę bardzo ważnych dokumentów oraz papierów, których chcemy przedłużyć trwałość czy ochronić przed blaknięciem.

Urządzenie kartkę papieru, którą chcemy zabezpieczyć ochrania wodoodporną, sztywną plastikową powłoką. Laminator powleka materiał cienką folią za pomocą kleju: na zimno metodą dociskową lub na gorąco, za pomocą rozgrzanych wałków. Warto wybrać porządny sprzęt do laminowania, który zredukuje liczbę zacięć, a urządzenie będzie działało szybko i płynnie. Przed rozpoczęciem laminowania warto zapoznać się z instrukcją obsługi, ponieważ działanie poszczególnych modeli urządzeń może się od siebie różnić. Przede wszystkim należy ustawić sprzęt na stabilnym podłożu i w pobliżu gniazdka z prądem. Unikajmy ustawiania urządzenia w pobliżu wentylacji czy grzejnika.

Jakie papiery warto zalaminować? Przede wszystkim najważniejsze dokumenty: akt ślubu, akty urodzenia, różnego rodzaju umowy, ale też paragony czy faktury dotyczące zakupu droższych urządzeń, które obejmuje gwarancja.

Laminatory do 300 złotych:

Laminator – zalety

Urządzenie jest proste i wygodne w obsłudze. Warto wybrać model do laminowania na zimno, który zdecydowanie szybciej jest gotowy do pracy – nie ma potrzeby czekania, aż się rozgrzeje. Laminator na zimno jest łatwiejszy w obsłudze, a więc poradzą sobie z nim nawet osoby, które wcześniej takiego sprzętu nie używały.

Laminator sprawdzi się do zabezpieczania przedmiotów takich jak: karty identyfikacyjne, mapy, menu w restauracjach, przepustki, karnety, a także certyfikaty, zdjęcia, wizytówki, plansze do nauki słówek, karty edukacyjne, przepisy potraw. Laminatory to duża oszczędność dla firm i instytucji, eliminują konieczność ponownego kopiowania lub przedrukowywania dokumentów, które powinny znajdować się w obiegu.

Papier pokryty specjalną powłoką jest bardziej estetyczny, wytrzymały, nabiera profesjonalnego wyglądu. Laminacja chroni dokumenty przed ścieraniem, wilgocią, zalaniem, a także odciskami palców, zabrudzeniami. Zalaminowane dokumenty nabierają intensywniejszych kolorów i prezentują się jak nowe przez wiele lat.

Laminator Fot. shutterstock

Jak wybrać laminator i jakie akcesoria będą potrzebne?

Warto poznać parametry urządzeń, by wybrać idealny laminator. Duże znaczenie odgrywa format – maksymalna wielkość dokumentu, który można laminować na danym urządzeniu. Podstawowy format obsługiwany przez większość laminatorów to A4. Niektóre modele umożliwiają laminowanie w formacie A3 lub A2.

Istotny jest sposób laminacji – czyli laminowanie na ciepło oraz na zimno. Laminowanie na gorąco jest trwalsze i dokładniejsze. Z kolei laminowanie na zimno sprawdzi się w przypadku dokumentów pokrytych farbą nieodporną na działanie temperatury.

Znaczenie odgrywa także czas nagrzewania oraz laminacji. Czas nagrzewania urządzenia zależy od mocy urządzenia oraz ilości rolek – optymalny czas to 60 sekund. Szybkość laminowania określa się w mm/min. Warto pamiętać, że im grubszej folii używamy, tym laminowanie będzie dłużej trwało. Na szybkość duży wpływ ma liczba rolek zgrzewających w urządzeniu.

Zwróć także uwagę na grubość folii, którą określa się mikronach, standardowe grubości to: 80, 100 i 125. Jeśli wybieramy dokument w większym rozmiarze, warto wybrać grubszą folię.

LaminatorLaminator Fot. shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle kosztuje ślub kościelny? Poznaj ceny tej uroczystości
Następny artykułSD Gundam Battle Alliance PC, PS5, XSX, PS4, XONE, Switch