A A+ A++

 

Masada. Jak dotrzeć?

Izrael to nie tylko Tel Awiw czy Jerozolima. To pełen zaskakujących kontrastów, wciągających krajobrazów i niezwykłej historii kraj. Kiedy już zdecydujemy, że pora odpocząć od gwaru dużego miasta, będziemy mieli do dyspozycji znakomitą alternatywę. I to znajdującą się całkiem blisko od stolicy Izraela.

Nie planowałem zwiedzać Masady w trakcie tego wyjazdu. Tym bardziej nie przypuszczałem, że dodatkowo połączę to z wylegiwaniem się w przyjemnie ciepłym Morzu Martwym. I tym razem okazało się, że w podróży warto być elastycznym.

Kiedy po całym dniu na nogach odpoczywałem w jerozolimskim hostelu (o czym opisałem w ), poznałem jednego z gości Stay In Hostel. Bardzo zachęcał mnie do wybrania się poza miasto. Opisywał wycieczkę do Masady, w której brał udział właśnie tego dnia, jako zdecydowanie najciekawszą w trakcie jego pobytu w Izraelu.

W głowie miałem trochę informacji na temat tego, czym Masada była i jest obecnie. Jednak zawsze wydawało mi się, że jest zlokalizowana gdzieś bardzo daleko na pustyni. Nic bardziej mylnego.

 

 

 

Wybierając się tam z Jerozolimy, wystarczy dotrzeć na dworzec autobusowy, z którego średnio co pół godziny odjeżdża autobus do Masady (nr 444 lub 486 koszt 37,5 NIS). Czas przejazdu – ok. 1,5 godziny. Już na miejscu, tuż przy kasach biletowych, znajduje się całkiem nieźle zaopatrzony sklep, w który m.in. możemy kupić litrową wodę za ok. 8 NIS, co nie jest jakimś strasznym wydatkiem jak na Izrael. Warto w trakcie całego dnia mieć przy sobie wystarczająco dużo wody. Na szczycie znajdziemy zacienione miejsca oraz punkty czerpania wody pitnej.

Jak dotrzeć na górę Masady?

Zasadniczo mamy do wyboru dwie opcje. Jedna z nich, to wejście piesze ścieżką Snake Path. Trzeba jednak pamiętać, że to trasa prowadząca na płaskowyż znajdujący się 410 m. n.p.m. Zazwyczaj na tym pustynnym terenie  panuje wysoka temperatura. Dlatego alternatywą dla ok. godzinnego podejścia pieszego jest kolejka linowa. To wygodne rozwiązanie, które dodatkowo pozwoli zaoszczędzić trochę czasu i sił. Ja wybrałem właśnie tą opcję, płacąc w sumie 58 NIS za przejazd kolejką w jedna stronę i bilet wstępu. Pozostałe opcje cenowe znajdziesz poniżej, w sekcji Masada /Ceny. Zejście na piechotę zajęło mi jakieś 30-40 minut.

 

Historia Masady

Masada jest ważnym miejscem nie tylko przez fakt wpisania jej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To przede wszystkim starożytna twierdza zbudowana na zapierającym dech w piersi płaskowyżu Pustyni Judejskiej. Jej strategiczne położenie oraz ranga symbolu determinacji i bohaterstwa robi ogromne wrażenie do dziś.

Masada jest jednym z największych stanowisk archeologicznych w Izraelu. Twierdza została zbudowana w 30 roku p.n.e. przez Heroda Wielkiego, króla Judei, którego architektoniczne wyczyny pozostawiły swój ślad w całym kraju. Biorąc udział dzień wcześniej w zwiedzaniu Jerozolimy z przewodnikiem, przekonałem się, że Herod miał naprawdę fioła na punkcie tworzenia wszelkiego rodzaju budowli. Był bez wątpienia Wielkim Budowniczym. Cofnijmy się jednak w czasie.

W roku 72 n.e Rzymianie oblegali Masadę. Był to już ostatni punkt oporu Żydów. Ta twierdza zamieszkana przez 960 obrońców, wydawała się terenem nie do zdobycia. Kierowany przez Flaviusa Silvę, legion z 8000 Rzymian zbudował  więc obozy wokół bazy, mur oblężniczy i pochylnię na zboczu zachodniej strony góry wykonanej z ziemi i drewnianych podpór. To dzięki zbudowanej przez nich wieży oblężniczej stali się realnym zagrożeniem dla ukrywających się w Masadzie Zelotów.

 

 

Kiedy stało się jasne, że Rzymianie zdobędą Masadę, 15 kwietnia 73 r. , wszyscy zamieszkujący wzgórze, oprócz dwóch kobiet i pięciorga dzieci, ukrywających się w cysternach, (później opowiedziały swoje historie), wybrały śmierć zamiast życia w niewoli. Do dziś, żołnierze armii izraelskiej składając przysięgę, wypowiadają słowa „Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta”

 

Zwiedzanie Masady

Pozostałości twierdzy są dobrze zachowane i zostały zrekonstruowane. Najbardziej imponującą budowlą na Masadzie jest północny pałac króla Heroda, zbudowany na trzech skalnych tarasach z głównym półokrągłym tarasem, z którego rozpościera się niesamowity widok.

W pobliżu pałacu znajduje się duża łaźnia w rzymskim stylu z kolorową mozaiką i ścianami ozdobionymi malowidłami ściennymi. Wiele innych budynków w tym miejscu – takich jak luksusowy pałac zachodni, mykwa (żydowska łaźnia rytualna), magazyny, wieże strażnicze i synagoga, nawiązuje do historii Masady, zwłaszcza gdy oglądamy je za pomocą artefaktów, takich jak pojemniki do przechowywania, zdobiona ceramika, zwoje i monety. Piękne wytłoczenia i malowidła, które zostały odkryte na ścianach budynków, zostały odrestaurowane przez włoskich ekspertów.

 

 

 

Na mnie największe wrażenie zrobił system zbierania wody. To system mający na celu doprowadzanie wody deszczowej do cystern. Te mogły pomieścić ponad 40 000 metrów sześciennych wody! Spływy zebrane z jednego dnia deszczu mogły podobno utrzymać ponad 1000 osób przez dwa do trzech lat!

Jak to działa pokazuje poniższa makieta i nakręcony przeze mnie krótki filmik. Tysiące litrów wody spływały z pobliskich gór, zasilając ogromne zbiorniki. Takie proste i takie genialne!

 

Masada jest niezwykle wysoka i można ją pokonać pieszo dość ambitną krętą ścieżką zwaną „Snake Path” lub kolejką linową biegnącą od centrum turystycznego u podnóża Masady na szczyt. W centrum turystycznym znajduje się także film o historii Masady, modelu witryny i eksponacie znalezisk archeologicznych. Wielu lubi wspinać się na Masadę o wschodzie słońca, co stało się czymś w rodzaju tradycji, ze spektakularnym widokiem na góry Moab i Morze Martwe.

Muzeum i reszta parku czynna jest w następujących okresach:

Od kwietnia od 08:00-17:00,
Od października do marca od 08:16:00,
W piątki i święta, wejście zamykane jest godzinę wcześniej
Co ważne, jeśli chcemy wejść na szczyt na piechotę, Skake path otwierana jest na godzinę przed wschodem słońca. Masada otwarta jest także w czasie Szabatu w sobotę.

 

 

Masada. Ceny/Opłaty za wstęp

  • Wejście na teren Masady + kolejka linowa w obie strony: Dorośli 76NIS, dzieci: NIS 44
  • Wejście do Masady (podejście piesze przez Snake Path): dorośli: 29 NIS, dzieci: NIS 15
  • Wejście do Masady + bilet na kolejkę w jedną stronę (z te … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak uczyłem się otwierać konserwy w Norwegii
Następny artykułKuczera na podium Grand Prix. Borowska piąta