A A+ A++

Oszuści, którzy podszywając się pod KGHM, prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego próbowali wyłudzać pieniądze od Polaków, korzystali z serwerów internetowych znajdujących się poza granicami kraju. Tropi ich Prokuratura Okręgowa w Legnicy. Śledczy zwrócili się o pomoc m.in. do organów ścigania w Holandii i Niemczech. Czekają też  na zgłoszenia poszkodowanych.

Śledztwo prowadzone przez legnicką prokuraturę dotyczy zarówno samego oszustwa, jak i kradzieży tożsamości KGHM Polska Miedź S.A.

– Dotychczas nie zgłosił się do nas nikt poszkodowany – mówi prokurator Sebastian Kluczyński, szef Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Zgromadziliśmy już spory materiał w tej sprawie. Czynności wciąż są prowadzone. Z ruchu strony założonej przez oszustów wynika, że w przestępstwo były zaangażowane serwery zagraniczne.

Mimo działań prokuratury, w internecie wciąż można znaleźć spreparowany przez oszustów film reklamowy namawiający do “zarabiania na akcjach KGHM i metalach szlachetnych”. To tzw. scam – przekręt polegający na wzbudzeniu zaufania w celu wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy posługują się logo KGHM Polska Miedź S.A. oraz fragmentami materiałów wideo wyprodukowanych przez spółkę na 60-lecie działalności. “Pomimo dochodów z wydobycia złota, srebra i miedzi, właściciele nie zapominają o zwykłych obywatelach. Właśnie dlatego z okazji 60-lecia KGHM Polska Miedź S.A. przygotowała wspaniały prezent dla wszystkich, którzy w nią wierzą. To prawdziwa rewolucja” – przekonuje lektor. Zachęca, by szybko zarejstrować się na stronie, która przypomina oficjalną stronę KGHM, czekać na telefon i postępować “zgodnie z instrukcjami menadżera”.  Każdemu, kto zainwestuje 250 euro, oszuści obiecują kilka tysięcy euro zysku w tydzień. Im większa wpłata, tym większa korzyść – łudzą. “Kup samochód i wymarzone mieszkanie już jutro”. “Liczba inwestorów jest ograniczona” – uprzedzają.

W film wmontowano ułamki nagrań z czołowymi politykami Prawa i Sprawiedliwości jako gwarantami zysku. Lektor zapewnia, że “wszystko to zostało potwierdzone i uregulowane przez Rząd Polski. Sam Andrzej Duda, Prezydent kraju, i Mateusz Morawiecki, premier Polski, potwierdzili legalność i skuteczność projektu. Całkowicie wspierają projekt.” W takt tych słów rozradowany prezydent Andrzej Duda zachecająco kiwa głową a premier Mateusz Morawiecki przemawia z pełną powagą.

Link podany na koniec filmu odsyła do spreparowanej przez oszustów strony internetowej udającej stronę KGHM Polska Miedź S.A. z formularze do rejestracji “inwestorów”. Jest na niej m.in. zdjęcie prezesa miedziowej spółki Marcina Chludzińskiego i przypisana mu bełkotliwa wypowiedź: “Nie widzę bardziej wiarygodnego pola inwestycyjnego niż akcje KGHM, największej spółki wydobywającej złoto w Europie. Po tym wszystkim, metal zaraz będzie duży popyt na całym świecie. Osiągnięty efekt spełni wszystkie Państwa oczekiwania. Powodzenia.”

Dla uwiarygodnienia swej “oferty” oszuści posłużyli się też logami serwisów Gazeta.pl, Wyborcza.pl oraz Na temat, co świadczy, że kiepsko orientują się w realiach polskiej polityki. W tekście wyświetlanym w filmie pojawia się szereg błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Mimo wszystko, można się nabrać.

Scam pojawił się w październiku 2021 r. w serwisie YouTube.pl. Nie został od razu zablokowany. Do dziś można się na niego natknąć w internecie. Miedziowy koncern od czterech miesięcy ostrzega przed oszustami.  „KGHM Polska Miedź S.A. ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi, które wykorzystują wizerunek firmy i namawiają do podejrzanych inwestycji. Może to być próba wyłudzenia oszczędności lub danych osobowych. Spółka nie prowadzi aktualnie żadnego programu inwestycji w złoto, srebro czy miedź, skierowanego do klientów detalicznych i inwestorów indywidualnych. Apelujemy o ostrożność i nieotwieranie linków z podejrzanymi adresami internetowymi. Wszelkie informacje na temat działalności KGHM można znaleźć na naszej oficjalnej witrynie firmowej”

FOT. SCREENY Z FILMU OSZUSTÓW/ YOUTUBE.PL

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKościół św. Jakuba – lata 30.
Następny artykułStephen Boyer na celowniku Trefla Gdańsk?