A A+ A++

Ósmy raport Komisji Europejskiej w sprawie spójności pokazuje rzeczywisty potencjał polityki spójności w zakresie wspierania słabszych obszarów UE – podkreślił szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas. Dodał, że raport ukazuje też niepokojące zjawisko – rosnące ryzyko związane z lukami innowacyjnymi i stagnacją gospodarek regionalnych.

Komisja Europejska przedstawiła w środę 8. sprawozdanie w sprawie spójności, w którym oceniła postępy w zmniejszaniu dysproporcji gospodarczych, społecznych i regionalnych w UE oraz sposób, w jaki polityka krajowa i unijna pomogły to osiągnąć.

Odnosząc się do publikacji dokumentu, szef Komitetu Regionów zaznaczył, że europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne, zarządzane we współpracy z władzami regionalnymi i lokalnymi, odegrały kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy i pomocy obywatelom zagrożonym ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Umożliwiły też nakierowaną na włączenie społeczne transformację ekologiczną i cyfrową.

„Osiągnięcia te są możliwe dzięki prawdziwemu partnerstwu z udziałem podmiotów unijnych, krajowych, regionalnych i lokalnych oraz strategii skoncentrowanej na przyspieszeniu konwergencji między państwami członkowskimi i wewnątrz nich. Jednak sama polityka spójności nie jest w stanie tego osiągnąć” – podkreślił szef KR.

W jego ocenie, aby uniknąć nowych luk i promować innowacyjność i zrównoważony rozwój w całej Unii, wszystkie polityki UE muszą wzmacniać spójność między europejskimi regionami.

„Od instrumentu odbudowy i odporności do programu >>Horyzont Europa<<, od zmienionego paktu stabilności i wzrostu po międzynarodowe umowy handlowe, nadszedł czas, aby Europa ukształtowała i wdrażała swoje decyzje i politykę inwestycyjną, zwracając większą uwagę na ich wpływ na społeczności lokalne i promowała ich aktywne zaangażowanie w osiąganie wspólnych celów” – podkreślił Cicikostas.

„Wartości spójności i partnerstwa muszą być naszym kompasem, aby wyjść z tego kryzysu” – dodał.

Do tej pory KE wypłaciła 253 mld euro, czyli 62 proc. planowanych środków, na okres programowania 2014-2020. Wydatki z tej puli są możliwe do 2023 r. Dane obejmują mechanizm kryzysowy REACT-EU o wartości 50,6 mld euro. W latach 2021-2027 środki unijne przeznaczone na politykę spójności wynoszą 392 mld euro. Dzięki współfinansowaniu projektów z budżetów krajowych na finansowanie programów w regionach i krajach UE dostępnych będzie w sumie około pół biliona euro.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł4-osobowa rodzina utonęła w rzece. Nie będzie wznowienia śledztwa
Następny artykułPięć złotych medali i jeden srebrny dla ropczyckiej FALI