A A+ A++

Te uprawnione organy to: prokurator generalny, rzecznik praw dziecka i rzecznik praw obywatelskich. Takie dodatkowe zabezpieczenie dla dziecka, a utrudnienie dla żądającego zwrotu rodzica przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli kodeksu postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra Michała Wójcika.

Łagodzi on zatem rygory spraw rodzinnych związanych z uprowadzeniem dziecka (czy choćby takim zarzutem) za granicę. Jak napisano w uzasadnieniu noweli, chodzi o zabezpieczenie dobra dziecka, zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i poszanowanie jego godności i nietykalności w trakcie tego – z natury bolesnego i zwykle pełnego emocji – postępowania.

W szczególności aby przed wniesieniem skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, jak i w czasie jej rozpoznawania nie nastąpiło wykonanie prawomocnego orzeczenia nakazującego powrót dziecka do państwa stałego pobytu. Miało to m.in. miejsce w jednej z ostatnich spraw, w której 9 sierpnia 2021 r. prokurator generalny skierował skargę kasacyjną, a już 18 sierpnia 2021 r. dziecko zostało przymusowo odebrane matce i wraz z ojcem powróciło do miejsca stałego pobytu w Norwegii. W takiej sytuacji wniesiona skarga kasacyjna okazuje się bezprzedmiotowa.

Projekt przewiduje, że w sprawach o odebranie dziecka na żądanie któregoś z tych trzech urzędów zgłoszone do sądu drugiej instancji, wykonanie postanowienia zostanie wstrzymane. Z tym że muszą o to wystąpi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSąd: za gorszy hotel na wakacjach należy się obniżka ceny
Następny artykułMobilny punkt szczepień kolejny raz w powiecie