A A+ A++

Mimo tego, że apteczki medyczne znajdują się w zdecydowanej większości budynków użyteczności publicznej, to zwykle nie zastanawiamy się nad tym, gdzie można je znaleźć na przykład w naszym urzędzie miasta. Czy wyposażenie apteczki jest ważne? Oczywiście! Zobaczmy, czego nie powinno w niej zabraknąć.

Apteczki pierwszej pomocy z wyposażeniem — gdzie muszą się znajdować?

Ustawodawca podszedł do obowiązku posiadania apteczki w sposób bardzo restrykcyjny. Można tu odwołać się m.in. do Kodeksu Pracy. W każdej działalności gospodarczej musi funkcjonować tak zwany system pierwszej pomocy, a — zgodnie z artykułem 209 – jednym z jego fundamentów jest właśnie apteczka medyczna. W praktyce oznacza to, że musi znajdować się ona w niemal każdej firmie.

Oczywiście jedna apteczka nie wystarczy, jeśli zarządzamy na przykład wielką halą produkcyjną, gdzie w tym samym czasie pracują setki osób podzielone na zespoły. Zgodnie z literą prawa, powinny być one rozmieszczone i oznakowane w taki sposób, by — w razie wypadku — każdy z pracowników miał apteczkę w zasięgu wzroku. Znacznie skraca to czas niezbędny do rozpoczęcia akcji ratunkowej, a także zwiększa szanse osoby poszkodowanej na przeżycie.

Warto zwrócić też uwagę na standard wykonania. Zgodne z normami DIN: 13157 i 13164 są np. apteczki oferowane przez sklep Centrum Ratownictwa. Oznacza to, że są one m.in. odpowiednio zabezpieczone i chronione przed szkodliwymi warunkami panującymi w miejscu pracy.

Coraz więcej działalności gospodarczych decyduje się na samodzielne kształtowanie polityki bezpieczeństwa. To szczególnie uzasadnione działania w firmach produkcyjnych oraz w tych sektorach gospodarki, które są klasyfikowane jako szczególnie zagrożone wypadkami. Można tu wskazać na przykład na sektor górnictwa węglowego.

W takiej sytuacji często korzysta się z usług wyspecjalizowanych firm wykonujących audyty bezpieczeństwa. Eksperci identyfikują potencjalne zagrożenia, a następnie tworzą procesy, dzięki którym można je ograniczać. Częstym zaleceniem pokontrolnym może być na przykład dodatkowa inwestycja w defibrylator AED czy w szkolenie z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla wybranych osób w firmie.

Wyposażenie apteczki — jakie elementy są kluczowe?

Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że nie istnieje jedna, uniwersalna apteczka. Owszem, niektóre elementy będące na wyposażeniu apteczki przemysłowej i „cywilnej” będą dokładnie takie same, jednak zawsze trzeba dopasować jej zawartość do modelu naszej pracy.

Inne niebezpieczeństwa czekają na górników, hutników czy pracowników produkcji, a inne na osoby, które pracują ze zwierzętami lub na przykład spędzają całe dnie w biurze, gdzie zajmują się tłumaczeniem uwierzytelnionym tekstów na wybrane języki obce.

Niezbędnym minimum, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, powinny być takie elementy apteczki, jak:

  • bandaże usztywniające,
  • bandaże elastyczne,
  • opatrunki (G,M,K),
  • plastry w różnych rozmiarach,
  • ustniki,
  • rękawiczki jednorazowe (najlepiej nitrylowe, w różnych rozmiarach),
  • instrukcja pierwszej pomocy,
  • koc termiczny.

Gdzie kupić apteczkę pierwszej pomocy? Na pewno warto zaufać profesjonalnym sklepom, które działają w tym sektorze rynku od wielu lat. Można tu wskazać na przykład na Centrum Ratownictwa, gdzie nie tylko kupimy podstawowe apteczki zgodne z normą DIN, ale i dedykowane wyposażenie specjalistyczne: od defibrylatorów AED, przez narzędzia do ewakuacji, po odzież włącznie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChętnych do wynajmu mieszkań nie brakuje
Następny artykułAdele zdominowała Brit Awards