O konferencji prasowej w sprawie muru Janina Ochojska poinformowała na Twitterze. „Ochroną granicy nie jest budowa muru niszczącego puszczę, ani wywózki rodzin do lasu. Granice chroni się dyplomacją i polityką zagraniczną” – przekonywała. „Ponad 1600 światowych naukowców podpisało się pod apelem o wstrzymanie budowy muru wręczonym dzisiaj w Warszawie Komisji Europejskiej” – oświadczyła.
Dłuższy komunikat w tej sprawie wydał polski Greenpeace, towarzyszący posłance podczas jej wtorkowego wystąpienia przed przedstawicielstwem KE w Polsce. Aktywiści wspomnieli, ze oprócz 1600 naukowców pod apelem podpisało się także 160 organizacji, a o wstrzymanie budowy muru proszą też mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej.
Mur na granicy polsko-białoruskiej. Greenpeace protestuje
„W jednym z najcenniejszych przyrodniczo regionów Polski i Europy stawiany jest mur, który poniesie ze sobą katastrofalne skutki dla przyrody Puszczy Białowieskiej i obszarów Natura 2000. Puszcza jest ostatnim tak dobrze zachowanym lasem nizinnym w Europie. Mur spowoduje, wykraczające poza polskie granice szkody w środowisku i siedliskach gatunków chronionych: wilka, rysia i żubra. Drogi migracji zwierząt zostaną zablokowane, co może doprowadzić do wyginięcia populacji rysia w polskiej części Puszczy Białowieskiej” – podkreślono.
Greenpeace tłumaczy, że mur zagraża także utrzymaniu przez Puszczę Białowieską statusu obiektu światowego dziedzictwa UNESCO, ponieważ będzie wywierał negatywny wpływ na cały ekosystem leśny. Przypomniano, że przed jego budową nie przeprowadzono wymaganej oceny oddziaływania na środowisko i pominięto alternatywy dla muru, takie jak monitorowanie i kontrola granic.
Problem puszczy Białowieskiej ważny nie tylko dla Polaków
„Problem ochrony Puszczy Białowieskiej jest ważny nie tylko dla polskiej społeczności i środowiska naukowego, ale dla całego świata. Wartość przyrodnicza tego miejsca jest wyjątkowa, szczególnie w dobie masowego wymierania gatunków” – podkreśla Greenpeace. Zwrócono też uwagę na brak konsultacji społecznych i problemy lokalnych przedsiębiorstw utrzymujących się z turystyki przyrodniczej.
„Komisja Europejska stanęła w obronie Puszczy Białowieskiej w 2017 r., masowo wycinanej przez Lasy Państwowe. Wyręby powstrzymała dopiero jej interwencja i decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE, uznająca wycinkę za nielegalną. Organizacje pozarządowe i naukowcy liczą, że Komisja Europejska nie zignoruje wezwania społeczeństwa oraz nauki i podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu powstrzymania budowy muru do czasu przeprowadzenia właściwej oceny oddziaływania na środowisko i konsultacji ze społeczeństwem” – czytamy dalej w komunikacie Greenpeace Polska.
Czytaj też:
Ochojska odpowiada europosłom PiS, którzy ją bojkotują. „Nie mam problemu ze znalezieniem ludzi do rozmowy”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS