A A+ A++

Dzięki narzędziu udostępnionemu na stronie Oncoindex możemy wyświetlić listę terapii lekowych dla danego schorzenia, poznając w ten sposób dodatkową drogę leczenia.

– Sprawdzamy, które leki zarejestrowane przez Europejską Agencję Medyczną (EMA) w ciągu ostatnich 15 lat oraz rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) są refundowane dla pacjentów. – brzmi najkrótszy opis zadania Oncoindex, ale to tylko ułamek jego funkcji.

Dzięki specjalnemu wskaźnikowi każdy może monitorować stan terapii onkologicznych w naszym kraju, gdzie część terapii wciąż nie jest refundowana.

Na podstawie obliczeń stwierdzono, iż aktualnie Polska posiada 32 punkty w 100 punktowej skali. Obecnie wyższy wynik jest widoczny np. w Hiszpanii, gdzie wartość Oncoindex wskazuje na 54 punkty.

Źródło: https://oncoindex.org/pl/polska/dla-pacjenta

Jak donosi Fundacja Alivia, problemy dotyczące onkologii w Polsce nie kończą się na kwestiach finansowych czy długim oczekiwaniu na badania diagnostyczne. Sprawę pogorszyła również pandemia COVID-19, która utrudniła wykrywanie schorzeń.

Fundacja zaznacza, że wiele leży w rękach rządzących:

Mimo wprowadzania do refundacji kolejnych cząsteczek i zmian w programach lekowych wciąż tylko próbujemy nadrabiać zaległości. Obniżający się wskaźnik Alivia Oncoindex sugeruje, że pogłębia się dystans do rekomendacji ESMO. Zmiany w Polsce mają wolniejsze tempo niż postęp w medycynie. My nie funkcjonujemy w próżni i nie możemy tracić szerszej perspektywy, „urządzać się” w naszej rzeczywistości bez odniesienia do standardów europejskich. Zgodnie z założeniami Polityki Lekowej Państwa 2018-2022 wydatki na refundację powinny wynosić 16,5-17% wszystkich wydatków na finansowanie ochrony zdrowia. Jednak z dostępnych danych wynika, że w kilku ostatnich latach udział ten był niższy nawet o kilka punktów procentowych[2]. W ramach Funduszu Medycznego na lata 2020-2021 zaplanowano środki w wysokości 6,2 mld zł m.in. na finansowanie innowacyjnych terapii lekowych. Do końca września 2021 wydatkowano niewiele ponad 170 mln zł[3]. To prawdziwy skandal!” – wyjaśnia Joanna Frątczak-Kazana z Onkofundacji Alivia.

Coraz więcej Polaków choruje na raka – co roku przybywa ok. 160 tys. nowych chorych, w latach 1999-2014 zachorowalność wzrosła o 42%, w przeciągu najbliższej dekady wskaźnik wzrośnie o kolejne 25%. W tym samym czasie liczba zgonów z powodu nowotworów wyniosła 1,6 mln. To tak jakby zniknęły w tym czasie Poznań, Szczecin i Łódź. Zachoruje co czwarty obywatel, jeden na pięciu – odejdzie z powodu raka. – czytamy na stronie Oncoindex

Oncoindex powstał wzdłuż zasady „Potrzeba matką wynalazku”:

Impulsem do stworzenia portalu były dwa raporty przygotowane przez Fundację Alivia w latach 2015 i 2017 – Oncology patients’ access to drug therapies in Poland in view of current medical knowledge. Dokumenty jasno wskazały, że polscy pacjenci nie mają dostępu lub posiadają ograniczony dostęp do leków onkologicznych, które powinny być refundowane. Postanowiliśmy stworzyć narzędzie, które umożliwi dostęp do tego rodzaju wiedzy, ale nie będzie się przedawniać. W porównaniu do różnych raportów bieżących Oncoindex ma tę przewagę, że zawsze, oprócz stanu bieżącego, pokazuje, jak zmiania się wskaźnik dostępności na przestrzeni czasu. Dodatkowo, umożliwia dostęp do danych z różnych państw europejskich oraz tworzenie zestawień porównawczych. – informują twórcy portalu

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie projektu Oncoindex oraz na stronie fundacji Alivia – gdzie znajdziemy zakładkę „Wiedza o raku” z poradami dotyczącymi nowotworów. Dodatkową możliwością jest też wpłata na jedną ze „Skarbonek” leczonych onkologicznie pacjentów. Pani Agata Janusiewicz i pan Piotr Jankowski muszą samodzielnie sfinansować leczenie – możemy jednak wesprzeć ich w walce, jak zawsze liczy się każda złotówka.

Autor: Mikołaj Marcinowski

Źródło: Oncoindex, Alivia Onkofundacja

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDaily Mirror: Wielka Brytania wysłała na Ukrainę stu komandosów
Następny artykułDying Light 2 idzie jak burza! Gra Techlandu przebiła kolejny rekord na Steam