Do końca roku powinna powstać uchwała ustalająca zasady i warunki sytuowania na terenie Miasta Świdnik obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, zwana też potocznie uchwałą krajobrazową. Decyzję w tej sprawie radni podjęli 27 stycznia, podczas sesji Rady Miasta.
Podobne regulacje przyjęto już w innych miastach Polski, między innymi w Warszawie i Krakowie. Chodzi o ustalenie zasad dotyczących umieszczania w przestrzeni publicznej wszelkiego rodzaju reklam, banerów, a także szyldów. Dotyczy to ich ilości, formatów, parametrów technicznych, materiałów służących do ich wykonania i określenia miejsc oraz sposobów, w jakie mogą być eksponowane.
– Oczywiście nie chodzi o ograniczanie przedsiębiorcom możliwości informowania o ich istnieniu bądź ofercie firm, a jedynie o obronę naszego otoczenia przed różnego rodzaju „potworkami”, które potrafią skutecznie je zaśmiecić – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Uchwała ma więc, na przykład wyeliminować całkowite zasłanianie elewacji budynków, przykrywanie okien czy też umieszczanie na jednej ścianie kilku reklam informujących o tej samej firmie. Część miejsc wymagających interwencji zidentyfikowano już pod koniec 2020 roku, niestety przygotowania do opracowania uchwały spowolniła pandemia koronawirusa. Odbyły się jednak konsultacje online, zainteresowani mieli możliwość wypowiedzenia się poprzez wypełnienie ankiety. Wszystkie te działania potwierdziły zasadność powstania dokumentu.
– Przed nami dużo niełatwej pracy, ponieważ dotykamy wrażliwej sfery swobody działalności gospodarczej. Żeby nie narazić się na zarzut samowolnego tworzenia różnego rodzaju rozwiązań, będziemy opierać dokument na istniejących regulacjach ustawowych. Konkretne rozwiązania zaproponują osoby doświadczone w realizacji podobnych przedsięwzięć w innych miastach. Kolejne przymiarki do projektu uchwały będziemy także konsultować z mieszkańcami i samymi przedsiębiorcami. Zakładamy, że konsultacje odbędą się dwukrotnie, by zmarginalizować możliwość zapisania w dokumencie reguł nieżyciowych bądź niezgodnych z potrzebami społecznymi – dodaje M. Dmowski.
jmr
Artykuł przeczytano 96 razy
Last modified: 4 lutego, 2022
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS