A A+ A++

Grzane wino na mrozie

Nie jest to problem sezonowy, ale gdy temperatura gwałtownie się zmienia, może dać o sobie znać w dość nieprzyjemny sposób. Nadwrażliwość! Skąd ona się bierze? Ząb jest zbudowany z warstw: najbardziej zewnętrzna to zmineralizowane szkliwo, pod nią jest zębina, a w głębi – unerwiona i ukrwiona miazga. Gdy szkliwo jest osłabione, nie chroni właściwie miazgi, co sprawia, że bodźce wywołane przez gorące, zimne, słodkie i kwaśne napoje bądź potrawy powodują powstawanie impulsów nagłego bólu.

Nadwrażliwość zębów jest bardzo powszechna, wiąże się z uszkodzeniem szkliwa lub obniżeniem linii dziąseł, które odsłaniają wrażliwe części korzenia. Winne może być zbyt silne szczotkowanie, ale też przewlekły stan zapalny dziąseł. Warto też sprawdzić szczelność wszystkich wypełnień, by uniknąć dotkliwego bólu, gdy na mrozie weźmiemy łyk grzanego wina czy herbaty – radzi lekarz dentysta Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic Medicover Stomatologia w Bydgoszczy.

Sezonowe wybielanie

Pierwsze miesiące roku to też większe zainteresowanie wybielaniem zębów. Drogeryjne preparaty wybielające mogą podrażnić dziąsła i sprawić, że zęby będą jeszcze bardziej podatne na nadwrażliwość. Dzieje się tak dlatego, że w zębinie znajdują się mikroskopijne kanaliki przewodzące bodźce. Środki wybielające użyte w nadmiarze lub niewłaściwie powodują „otwieranie” tych kanalików, co w efekcie prowadzi do nadwrażliwości. Jeśli sama nie minie w ciągu kilku dni, lepiej skontrolować to na wizycie u stomatologa.

Nie zostań na lodzie

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat garwoliński: przekazanie sprzętu dla OSP Zwola
Następny artykułTomasz Kłos dla Interii: Vuković nie ma łatwego zadania. Wideo