A A+ A++

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju, w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 54 tys. 051 osób. W Łódzkiem COVID-19 zdiagnozowano u 3902 pacjentów.

  • Dzisiaj (03 lutego) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 54051 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 3902 nowe zachorowania na COVID-19.

  • Z powodu COVID-19 zmarło 69 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 238 osób.

  • Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 16 811 osób. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 30,8 tys. łóżek szpitalnych.

  • Zajętych jest 1 076 respiratorów. Łącznie na oddziałach covidowych jest ponad 2 tysiące 700 takich urządzeń.

  • Liczba osób objętych kwarantanną to 602 336 tysięcy.

  • Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 4 miliony 099 tysiące 013 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej są zaangażowani w pomoc w walce z pandemią COVID-19. Ich wzmożona praca związana jest ze wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem

Koronawirus w Polsce

Odrzucenie projektu ustawy antycovidowej w pierwszym czytaniu

Sejm podtrzymał decyzję Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu ustawy antycovidowej w pierwszym czytaniu. Projekt ustawy antycovidowej zakładał, że testy pracowników mają być opłacane przez państwo. Ustawa nie przewiduje możliwości sprawdzania certyfikatów szczepionkowych. Czytaj więcej

Skrócenie nauki zdalnej w szkołach

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział, że jego resort rozważa możliwość skrócenia nauki zdalnej w szkołach. W Programie 1 Polskim Polskiego Radia mówił, że decyzje w tej sprawie będą zależały od rozwoju sytuacji epidemicznej. 

Wiceminister Bernacki wskazał, że uczniowie będą mogli wrócić do szkół, kiedy 70 procent placówek będzie gotowych podjąć naukę stacjonarną. Przypomniał, że szkoły przeszły na naukę zdalną, kiedy ten poziom został przekroczony. “Wydaje się, że powrót do tego poziomu daje nadzieję na możliwość funkcjonowania szkół” – mówił.

Nauka zdalna została wprowadzona w szkołach 27 stycznia. Obejmuje uczniów z klas od piątej do ósmej w szkołach podstawowych i uczniów szkół średnich. Stacjonarnie uczą się nadal najmłodsi uczniowie z klas od pierwszej do czwartej podstawówki. Pozostała młodzież ma powrócić do nauki stacjonarnej 28 lutego. 

Koronawirus na świecie

Francuski rząd rozważa możliwość zniesienia paszportów szczepionkowych przed latem. Poinformował o tym minister zdrowia Olivier Véran. Paszport szczepionkowy został wprowadzony we Francji 24 stycznia. Zgodnie z ustawą, przyjętą przez parlament, przepustka ma obowiązywać co najmniej do końca lipca.

Minister zdrowia Oliver Véran stwierdził, że Francja “przeszła już najgorszy okres pandemii”, i że rząd rozważa znoszenie kolejnych restrykcji sanitarnych. “Mówię to bardzo jasno, paszport szczepionkowy zostanie zlikwidowany, i zważywszy na rozwój sytuacji epidemicznej, może to nastąpić na długo przed lipcem” – oświadczył szef resortu zdrowia w wywiadzie dla stacji BFM TV. Olivier Véran tłumaczył, że zniesienie paszportu szczepionkowego będzie uzależnione od liczby pacjentów z Covid-19 leczonych na oddziałach reanimacyjnych.

Obecnie we Francji ponad 32 tysiące osób jest hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem, 3700 z nich przebywa na oddziałach reanimacyjnych. “W skali kraju szczyt zakażeń już minął. W naturalny sposób będzie teraz wychodzili z tej fali. Zbliżamy się też do szczytu hospitalizacji.” – wyjaśniał minister zdrowia. Wczoraj francuski rząd zniósł niektóre restrykcje covidowe wprowadzone w grudniu z powodu fali wariantu Omikron. Kolejna część obostrzeń zostanie zniesiona w połowie lutego.

We Włoszech pod koniec lutego ma być zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zapowiedziano również szczepienia dzieci poniżej 6 lat.

Szef grupy ekspertów włoskiego rządu ds. walki z pandemią, profesor Franco Locatelli, powiedział włoskim mediom, że w kraju pandemia od kilku tygodni rozwija się coraz wolniej. Jeśli tendencja utrzyma się, pod koniec lutego maseczki będą obowiązywać wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach. Zapowiedział, że na wiosnę powinny być dostępne specjalne szczepionki dla dzieci do 5 lat.

Prof. Locatelli podkreślił, że dzięki kampanii szczepień podczas trwającej obecnie czwartej fali pandemii we Włoszech nie trzeba było powtórnie wprowadzać lockdownu jak w Niemczech, Austrii i Holandii. Poinformował, że dotychczas cykl szczepień zakończyło 88 procent populacji powyżej 12 lat.

Ponad 35 godzin trwało posiedzenie czeskiej Izby Poselskiej, podczas którego parlamentarzyści debatowali o nowelizacji ustawy pandemicznej. Ostatecznie nowelizację przyjęto głosami posłów koalicji rządzącej. Przepisy pozwalają rządowi wydawać rozporządzenia dotyczące walki z pandemią bez konieczności wprowadzania stanu wyjątkowego.
Nowelizacja wydłuża czas obowiązywania przepisów do końca listopada. Wprowadzone zmiany w ustawie poszerzają możliwości zlecania testów na koronawirusa oraz informowania o nakładanej kwarantannie. Nowela obniża też górną granicę kar finansowych stosowanych w przypadku naruszenia obostrzeń. Przyjętymi przez posłów przepisami zajmie się teraz Senat.

Po posiedzeniu Izby Poselskiej premier Petr Fiala oznajmił, że od środy w restauracjach i hotelach, podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych nie będą w Czechach wymagane certyfikaty szczepień. Według premiera zniesienie obostrzeń rekomendowali eksperci, a środowe orzeczenie sądu administracyjnego, który zniósł rozporządzenie w sprawie paszportów covidowych, przyspieszyło decyzję rządu.

Dalszym etapem znoszenia obostrzeń będzie zakończenie prewencyjnych testów na koronawirusa w szkołach i zakładach pracy, co nastąpi 18 lutego. Jeszcze w tym miesiącu na posiedzenie Izby Poselskiej ma trafić wniosek dotyczący zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed zbyt szybkim znoszeniem restrykcji koronawirusowych. Zdaniem WHO, patogen wciąż się zmienia i nadal może być groźny. Tymczasem kolejne kraje Europy znoszą część albo całość restrykcji, mimo rosnącej liczby zachorowań.

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega jednak przed zbyt pochopnymi jej zdaniem decyzjami. “Apelujemy, by poszczególne kraje chroniły swoich obywateli za pomocą wszystkich dostępnych narzędzi. Jest zbyt wcześnie, by deklarować całkowitą porażkę lub zwycięstwo” – mówi szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W ostatnich tygodniach na świecie znacząco wzrosła liczba nowych zakażeń. Powodem jest nowy, znacznie bardziej zakaźny wariant koronawirusa Omikron. 

IAR/

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDroga do Morskiego Oka zamknięta z uwagi na zagrożenie lawinowe
Następny artykułBezpieczeństwo seniorów priorytetem