Od marca do grudnia 2021 r Starostwo Powiatowe realizowało profilaktyczno – edukacyjny Program „Akademia Pełna Zdrowia” dedykowany mieszkańcom powiatu ostrowieckiego. W proponowanych badaniach, warsztatach, konsultacjach lekarskich oraz innych aktywnościach wzięło udział tysiąc trzysta sześćdziesiąt cztery osoby. Program jest bezpłatny i realizowany ze środków budżetu powiatu. W ubiegłym roku była to trzecia edycja, która objęła cztery bloki stałe: „Czas na edukację”, „Czas zadbać o zdrowie”, „Czas na aktywność” i „Czas na relaks w ciszy”.
Jak przyznaje starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak Program cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych. „Akademia Pełna Zdrowia” umożliwiła wykonanie badań profilaktycznych, które są trudno dostępne oraz nierefundowane w pewnych grupach wiekowych.
W bezpłatnych badaniach i konsultacjach z zakresu dermatoskopii udzielanych przez lekarza chirurga – onkologa Justynę Cielecką, wzięło udział 100 mieszkańców. W badaniach mammograficznych dla kobiet w wieku 40 – 50 lat oraz powyżej 70 roku życia uczestniczyło 100 pań. W badaniach pulmonologicznych po przebytym koronawirusie i konsultacjach lekarza specjalisty chorób płuc, Zbigniewa Zięby uczestniczyło 100 osób. W rehabilitacji dla dorosłych prowadzonych przez „Fizjo – Activ” Ewy Walczyk i w konsultacjach lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, Anny Kurian wzięło udział 60 osób. Testy na helicobacter pyroli wykonało 100 mieszkańców. Na badanie USG piersi zgłosiło się 50 kobiet. Z pakietu urologicznego z zakresu profilaktyki nowotworu prostaty skorzystało 50 mężczyzn. Z pakietu endokrynologicznego –badań laboratoryjnych, badań USG i konsultacji lekarzy radiologów, Krzysztofa Soi i Pawła Cichockiego skorzystało 50 osób. W badaniach i konsultacji kardiologicznej lekarza specjalisty Bożeny Kubickiej wzięło udział 70 mieszkańców.99 osób wykonało badanie D-dimerów i dopplera.
Z badań w kierunku wad postawy, konsultacji lekarskich i ćwiczeń korekcyjnych uczestniczyło 60 dzieci. 90 najmłodszych mieszkańców powiatu poddało się także badaniom i konsultacjom prowadzonym przez lekarza specjalistę Elżbietę Oczkowską z zakresu okulistyki. W USG jamy brzusznej dla dzieci do 12 roku życia wzięło udział 50 najmłodszych mieszkańców.
W aktywności fizycznej – ćwiczeniach prowadzonych przez instruktorki: Aleksandrę Chmielewską i Monikę Kowalska uczestniczyło 240 osób. W warsztatach terapeutycznych dotyczących przeciwdziałaniu depresji dla dzieci z rodzicami prowadzonymi przez pedagoga, terapeutę, Annę Gęburę uczestniczyło 50 osób. Kolejne 40 osób wzięło udział w zajęciach z zakresu łagodzenia stresu prowadzonych przez trenera, coacha, Lucynę Pawełkę -Wróbel oraz siedem par – dziecko wraz z rodzicem w zajęciach „Szczęśliwe dziecko – spokojny”. W warsztatach rozwijających kompetencję najmłodszych wzięło udział 41 dzieci.
Ze względu na wzrost zakażeń i trwająca pandemię nie udało się zrealizować planowanych koncertów relaksacyjnych dla mieszkańców. Być może znajdą się one w kolejnych edycjach.
Ponadto blisko 1350 pań wykonało badania mammograficzne oraz 60 pań badania cytologiczne w ramach NFZ we współpracy z Referatem Zdrowia Starostwa Powiatowego. Badania były prowadzone przy budynku starostwa w mammobusach z Łodzi NZOZ „Medica” oraz cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
W tym roku powiat ostrowiecki przeznaczył także ponad sto tysięcy na realizację Programu „Akademia Pełna Zdrowia”, dedykowanego mieszkańcom w trosce o zdrowie. Obecnie zarząd powiatu ostrowieckiego pracuje nad jego IV edycją. Znajdą się w nim kolejne badania profilaktyczne dla dzieci i dorosłych, konsultacje, warsztaty i zajęcia odpowiadające oczekiwaniom mieszkańców. Liczba uczestników „Akademii Pełnej Zdrowia” potwierdza duże potrzeby w zakresie profilaktyki.
-Cieszy mnie, że tak wiele osób skorzystało z naszego Programu „Akademia Pełna Zdrowia”, realizowanego w 2021 roku. Profilaktyka jest bardzo ważna, stąd już planujemy kolejne działania zachęcające mieszkańców powiatu ostrowieckiego do różnych form dbałości o zdrowie – mówi Marzena Dębniak starosta ostrowiecki
Profesjonalne przygotowanie Programu, jego przebieg, który koordynuje dr Katarzyna Kowalska z Referatu Zdrowia Starostwa Powiatowego, Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych z naczelnikiem Mariuszem Łatą oraz szeroki dostęp powoduje, że mieszkańcy przełamują opór i coraz chętniej korzystają z badań i konsultacji lekarskich.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS