A A+ A++

– Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5 proc., wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent. To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na wszystkie te artykuły – mówił 11 stycznia premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając obniżkę VAT.

Za co może karać UOKiK

To część rządowego pakietu rozwiązań, tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, który w zamyśle twórców ma obniżyć tempo, w jakim rosną ceny. Szef rządu stwierdził wówczas, że kontrolowaniem, czy ceny zostaną rzeczywiście obniżone, zajmie się Inspekcja Handlowa i UOKiK.

Inspektorzy ruszyli do sklepów już w styczniu. Sprawdzali ceny, by móc je porównać z tymi, jakie oferowane będą po obniżce VAT. Chodzi o ceny m.in. masła, mleka, chleba, oleju, cukru, mąki, jaj, nabiału, mięsa, warzyw i owoców. „Dodatkowo, w trakcie rozeznania, inspektorzy sprawdzą, czy sprzedawca umieścił przy kasie informację o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce do zera stawki VAT na towary spożywcze. Kolejnym krokiem mogą być postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które grozi kara do 10 proc. obrotu. Prezes UOKiK nie wyklucza działań również wobec innych podmiotów” – czytamy w komunikacie UOKiK, który wzywa konsumentów, by zgłasz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProgram 500 Plus po nowemu. ZUS ruszył z przyjmowaniem wniosków na kolejny okres rozliczeniowy
Następny artykułCieszyn: Można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu