Rywalizacja na igrzyskach w Pekinie toczyć się będzie o 109 kompletów medali.
Trzynastą i centralną areną igrzysk będzie Stadion Narodowy w stolicy, nazywany “Ptasim Gniazdem”. Posłużył on jako miejsce ceremonii otwarcia i zamknięcia letnich igrzysk w 2008 roku, odbyły się tam też wówczas zawody lekkoatletyczne oraz finał turnieju mężczyzn w piłce nożnej. Zimą nie zostanie tam rozegrana żadna konkurencja, za to ponownie odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia.
W tym mieście będzie również zlokalizowana wioska olimpijska z miejscami noclegowymi dla ok. 2300 sportowców. Ponadto w Pekinie znajduje się sześć obiektów, w których odbędą się zawody. Cztery z nich były również wykorzystane latem 2008 roku.
Jednym z nich jest Narodowe Centrum Sportów Wodnych (National Aquatics Centre), nazywane “Wodną Kostką”, gdzie wcześniej rywalizowano w pływaniu, pływaniu synchronicznym i skokach do wody. Zimą odbędą się tam turnieje curlingu, a obiekt ma być znany jako “Kostka Lodu”. W przyszłości ma również gościć sportowców uprawiających dyscypliny letnie i zimowe.
Również wybudowana z myślą o igrzyskach w 2008 roku Narodowa Hala Sportowa (National Indoor Stadium) zostanie wykorzystana w zimowej imprezie. Na arenie zwanej “Wachlarzem” walczono o medale w gimnastyce artystycznej, skokach na trampolinie i piłce ręcznej, a teraz obiekt został przekształcony w lodowisko, na którym rozgrywane będą niektóre mecze hokeja na lodzie. Inne spotkania odbędą się w Centrum Sportowym Wukesong (Wukesong Sports Centre), gdzie latem 2008 roku rywalizowali koszykarze.
Z kolei wybudowana w 1968 roku Stołeczna Hala Sportowa (Capital Indoor Stadium) zmieni zastosowanie z areny olimpijskich zmagań siatkarzy na lodowisko dla łyżwiarzy figurowych oraz tych ścigających się na krótkim torze (short track).
Nowymi obiektami są Narodowy Tor Łyżwiarski (National Speed Skating Oval) oraz Big Air Shougang. Ten pierwszy, nazywany również “Lodową Wstęgą”, powstał w parku, w którym o medale igrzysk 2008 walczyli łucznicy oraz hokeiści na trawie, i będzie areną zmagań łyżwiarzy szybkich.
Drugi z nowych obiektów to gospodarz rywalizacji w konkurencji big air w narciarstwie dowolnym (po raz pierwszy w programie igrzysk) oraz snowboardzie.
W oddalonej o ok. 80 km od centrum Pekinu strefie Yanqing zlokalizowany jest tor lodowy (National Sliding Centre) dla bobsleistów, skeletonistów i saneczkarzy, a także siedem tras dla narciarzy alpejskich w kurorcie National Alpine Ski Centre.
W Yanqing również przewidziana jest wioska olimpijska, jednak będzie mogła pomieścić o połowę mniej sportowców niż ta pekińska.
W strefie Zhangjiakou, niecałe 200 km od stolicy, znajdują się m.in. skocznie narciarskie. National Ski Jumping Centre kształtem przypomina berło ruyi, tradycyjny chiński talizman, dlatego ośrodek nazywany jest “Śnieżnym Ruyi”.
W tej strefie zlokalizowane są również Narodowe Centrum Biathlonu (National Biathlon Centre), Narodowe Centrum Narciarstwa Biegowego (National Cross-Country Centre) oraz Park Śnieżny Genting (Genting Snow Park), gdzie odbędzie się większość konkurencji narciarstwa dowolnego i snowboardu.
Wioska olimpijska w Zhiangjiakou ma pomieścić większą liczbę sportowców niż ta w stolicy kraju – ok. 2600.
Pekin
Big Air Shougang – big air w narciarstwie dowolnym i snowboardzie
Wukesong Sports Centre – hokej na lodzie
National Indoor Stadium – hokej na lodzie
Capital Indoor Stadium – łyżwiarstwo figurowe i short track
National Speed Skating Oval – łyżwiarstwo szybkie
National Aquatics Centre – curling
Yanqing
National Sliding Centre – bobsleje, saneczkarstwo, skeleton
National Alpine Ski Centre – narciarstwo alpejskie
Zhangjikou
National Cross-Country Centre – biegi narciarskie i kombinacja norweska
National Ski Jumping Centre – skoki narciarskie i kombinacja norweska
National Biathlon Centre – biathlon
Genting Snow Park – narciarstwo dowolne i snowboard
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS