Symboliczny czek na ponad milion złotych od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odebrały władze krośnieńskiej uczelni. Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na doposażenie laboratoriów i podniesienie kwalifikacji kadry naukowo-dydaktycznej.
MEiN zwiększyło wysokość subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego przyznanych na rok 2021 publicznym uczelniom zawodowym. W ub. tygodniu szef resortu spotkał się w auli Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu z władzami podkarpackich uczelni.
Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na potrzebę kształcenia wykwalifikowanych pracowników przez uczelnie zawodowe. Wskazywał na braki kadrowe w zawodach medycznych, które mogą zostać uzupełnione przez absolwentów kierunków położniczych, pielęgniarskich, lekarskich czy kierunku ratownictwo medyczne.
– Cieszę się, że uczelnie zawodowe, w tym uczelnie na Podkarpaciu, rzeczywiście stawiają na kierunki, które są potrzebne dzisiaj, w tym kierunki medyczne – mówił.
Szef resortu edukacji przypomniał, że subwencja przeznaczona na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego w ub. roku wyniosła 756 milionów złotych. Dodatkowo w grudniu została zwiększona o 36 milionów.
Pieniądze, które otrzymały podkarpackie uczelnie, mają wesprzeć kształcenie specjalistów na potrzeby lokalnych rynków pracy.
– Uczelnie zawodowe mają do wykonania bardzo ważną misję i bardzo ważną rolę w naszym państwie – mówił Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że ministerstwo będzie wspierało uczelnie zawodowe w jej pełnieniu oraz w tworzeniu nowych kierunków kształcenia.
W Tarnobrzegu minister wręczył promesy czterem uczelniom:
- Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie – 1 097 100 zł
- Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku – 556,5 tys. zł
- Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu – 504,3 tys. zł
- Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu – 322,9 tys. zł.
Władze Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie tłumaczą, że otrzymana subwencja pozwoli realizować w sposób nie zakłócony rozwój uczelni. – Przyczyni się do doposażenia laboratoriów, podnoszenia kwalifikacji kadry naukowo-dydaktycznej, wpływając na podwyższenie jakość kształcenia i studiowania na naszej uczelni.
Autor: tom
Zdjęcia: KPU w Krośnie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS