A A+ A++

Chaos przestrzenny, rozlewanie się miast na peryferia, to ogromne koszty. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że może to być ponad 80 mld rocznie. Sytuację komentuje prof. Piotr Lorens, architekt z Towarzystwa Urbanistów Polskich, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej:

– Procesy suburbanizacyjne pogłębiają nie tylko chaos przestrzenny ogarniający strefy podmiejskie, ale także przyczyniają się do narastania problemów funkcjonowania gmin. Dotyczy to z jednej strony migracji z miast na tereny wiejskie – czego efektem jest depopulacja stref centralnych wielkich miast, jaką obserwujemy od dobrych paru lat – a z drugiej – do “ułomnej urbanizacji” tych dotychczas wiejskich terenów.

Procesy depopulacji oczywiście wiążą się z innymi negatywnymi zjawiskami, jak nadmierna turystyfikacja miast historycznych, niemniej jednak powszechnie odczuwanym negatywnym skutkiem jest “wymywanie” znaczącej liczby mieszkańców z obszarów śródmiejskich, dawniej dość gęsto zamieszkanych. Wskazać także należy na skutki przyrodnicze i społeczne.

Owa “ułomna urbanizacja” terenów wiejskich nie tylko szpeci krajobraz czy też powoduje problemy finansowe związane z utrzymaniem tych struktur, ale także przyczynia się do przerwania powiązań ekologicznych, szlaków migracyjnych zwierząt czy zaburzenia funkcjonowania układów przyrodniczych. Z drugiej strony, osiedlanie się w jednym miejscu grup społecznych o dość ujednoliconej charakterystyce prowadzi do “gettoizacji” przestrzeni, mogącej powodować dość dalekosiężne skutki społeczne, w szczególności dla obecnych dzieci i młodzieży.

Na koniec warto także wspomnieć o kwestiach długofalowych – suburbanizacja mieszkalnictwa przyczynić się może do przenoszenia na przedmieścia także miejsc pracy i usług (zjawisko to nazywane jest powstawaniem “miasta krawędziowego”), co jeszcze bardziej pogłębić może chaos w tych strefach podmiejskich, a z drugiej strony – przyczyni się do osłabienia programu obszarów centralnych, w tym historycznych śródmieść.

W kontekście suburbanizacji można myśleć o różnych sposobach radzenia sobie z problemem. Jednym z najprostszych jest przygotowanie i wdrożenie kompleksowo rozumianej polityki kształtowania przestrzeni, a więc – zapisów planów miejscowych, zarówno w odniesieniu do przestrzeni miasta jak i gmin ościennych. Wymagać to może działań na szczeblu ponadlokalnym – w tym metropolitalnym. Niestety, nie mamy w Polsce skutecznych instrumentów plano … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSeul: 23 nowych prezbiterów
Następny artykułASUS Vivobook 13 Slate OLED – hybrydowy laptop z odczepianą matrycą Full HD trafia w końcu do sprzedaży w Polsce