A A+ A++

W Urzędzie Miasta w Chorzowie zaczął działać tłumacz on-line języka migowego. To urządzenie z pewnością ułatwi załatwianie spraw w magistracie osobom głuchym i niedosłyszącym.

W chorzowskim magistracie będą migać

Tłumacz migowy zadziała w chorzowskim Urzędzie dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych. Gdy takie wsparcie będzie potrzebne, urzędnik z poziomu dostępnego komputera połączy się z tłumaczem i ten udzieli profesjonalnego wsparcia.  Również z domu, klikając w ikonkę w prawym górnym rogu strony internetowej Urzędu Miasta, osoba głucha połączy się z tłumaczem, który pomoże jej na przykład rozwiązać sprawę, dopytać lub umówić spotkanie. 

Dla osób głuchych język polski jest bardzo trudny do opanowania. W wielu przypadkach forma pisana kompletnie nie zdaje egzaminu. Dlatego, jedną w pełni zrozumiałą formą komunikacji jest język migowy. Tłumacz on-line to aplikacja dostępna z poziomu przeglądarki internetowej. Nie wymaga dodatkowego oprogramowania i pozwala na swobodną komunikację w czasie rzeczywistym osoby głuchej z tłumaczem, który posługuje się językiem migowym.

W ten sposób stwarzamy komfortowe warunki dla wszystkich osób, które przychodzą do nas załatwiać swoje sprawy. Likwidujemy bariery komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych – tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik Urzędu Miasta. – Dzięki temu zapewniamy profesjonalną obsługę osób załatwiających w Urzędzie przeróżne sprawy, ale też spełniamy też wymogi ustawowe o języku migowym, które mają na celu wykluczenie przypadków dyskryminacji ze względu na niedosłuch lub całkowitą głuchotę.

Bożena Kunat z Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Głuchych tłumaczy, że naturalnym językiem osób głuchych jest język migowy, który ma inną strukturę gramatyczną od języka polskiego. Język polski – jak wyjaśnia – jest językiem drugim (obcym), dlatego próba porozumienia się na kartce z osoba głuchą najczęściej nie zda egzaminu. 

Nauka języka migowego jest równie długotrwała jak nauka innego obcego języka. Statystyki podają, że w Polsce czynnych zawodowo tłumaczy języka migowego jest około trzystu – wyjaśnia Kunat.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sektora publicznego Polski Związek Głuchych Oddział Mazowiecki uruchomił usługę tłumacza języka migowego on-line. Pracownicy urzędów mogą, w każdej chwili, połączyć się za pomocą aplikacji “Tłumacz on-line języka migowego” z certyfikowanym tłumaczem. – Usługa eliminuje konieczność wypełniania wniosku o zapewnienie tłumacza przez osobę głuchą (z którym osoby głuche najczęściej mają problem), jak również szukania go przez urząd. Rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym – zaznacza Kunat. 

Tłumacz migowy w chorzowskim magistracie jest dostępny od poniedziałku do środy od godziny 8 do 15, w czwartki od godziny 8 do 16 oraz w piątki od 8 do 13. 

27 grudnia 2021 roku Prezydent Miasta podpisał zarządzenie w sprawie w sprawie wprowadzenia procedury obsługi osób ze szczególnymi potrzebami w Urzędzie Miasta w Chorzowie. Współpraca z PZG jest jednym z ważnych rozwiązań wprowadzonych w magistracie na bazie tego właśnie dokumentu. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka podwyżka dla przedsiębiorcy z Krakowa – z 3,7 tys. zł do ok. 50 tys. zł za użytkowanie wieczyste
Następny artykułGry karciane w kasynie online