Program Profilaktyka 40 Plus został wydłużony do końca czerwca 2022 roku. Każda osoba, która w tym roku kończy 40 lat i więcej, do końca czerwca może skorzystać z darmowych badań medycznych w ramach ogólnopolskiego, zdrowotnego projektu.
Pacjent otrzymuje jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych, obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań, zawierających m.in. morfologię krwi, stężenie cholesterolu czy stężenie poziomu glukozy. Na podstawie wyników tych badań, można wykryć jedne z poważniejszych schorzeń cywilizacyjnych, m.in. miażdżycę, nadciśnienie, cukrzycę czy ryzyko udaru.
Lista placówek, które wykonują badania znajduje się na stronie PACJENT.GOV.PL –https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania <==. Na liście nie brakuje również placówek z terenu Powiatu Brzeskiego.
Jak skorzystać?
- Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl.
- Wypełnij ankietę Profilaktyka 40 PLUS (na pytania ankietowe można odpowiedzieć również za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53).
- Po jej uzupełnieniu wygeneruj e-skierowanie na pakiet badań.
- Zgłoś się na badania w placówce, która realizuje program.
- Wyniki badań otrzymasz na Internetowe Konto Pacjenta lub w placówce, w której robiłeś badania.
Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.
Osoby, które nie korzystają z internetu, nie mają Profilu Zaufanego i nie logują się do IKP mogą skorzystać z pomocy konsultantów programu pod numerem infolinii 22 735 39 53.
Trzy pakiety badań
Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie poziomu glukozy
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie poziomu glukozy
- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
- kreatynina
- badanie ogólne moczu
- kwas moczowy
- krew utajona w kale
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty)
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
- ocena miarowości rytmu serca
Cel wprowadzenia Profilaktyki 40 PLUS
Głównym jego celem jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
Dominującymi przyczynami zgonów Polaków wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną śmierci (ok. 43,3 proc. ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.).
Wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest około 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca UE. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości grupą przyczyn zgonów ludności Polski. Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w Polsce.
—
gov.pl
VIDEO
PLAKAT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS