A A+ A++

B贸l z臋b贸w to powszechna przypad艂o艣膰. Czasem utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najgorzej znosimy go noc膮, kiedy pr贸bujemy zasn膮膰, poniewa偶 organizm domaga si臋 odpoczynku. Podpowiadamy, jak poradzi膰 sobie domowymi sposobami z b贸lem z臋ba w nocy.

Dlaczego boli z膮b?

B贸l z臋ba nie jest naturalnym zjawiskiem. 艢wiadczy o chorobie jamy ustnej, kt贸ra wymaga konsultacji u specjalisty. Jego wyst膮pienie to efekt wielu czynnik贸w, zw艂aszcza ubytk贸w wywo艂anych chorobami przyz臋bia lub miazgi z臋ba. S膮 one niezwykle bolesne i mog膮 utrudnia膰 codzienne funkcjonowanie.

Innym powodem pojawienia si臋 b贸lu z臋b贸w jest zgrzytanie mimowolne. Fachowa nazwa tej przypad艂o艣ci to bruksizm. Pojawia si臋 ona u os贸b nadmiernie zestresowanych i doprowadza do wielu powik艂a艅, np. rozchwiania z臋b贸w, ich kruszenia si臋 oraz zmian zapalnych, kt贸re objawiaj膮 si臋 b贸lem. Jest on bardzo dotkliwy w nocy, poniewa偶 odpoczynek i zmiana pozycji powoduj膮 wzrost ci艣nienia w tkankach, przez co zwi臋ksza si臋 tak偶e ich wra偶liwo艣膰.

B贸l z臋ba w nocy mo偶e pojawi膰 si臋 te偶 przy leczeniu kana艂owym. Powstaje wskutek niedostatecznego opracowania lub wype艂nienia kana艂贸w.

Jak poradzi膰 sobie z b贸lem z臋ba?

Wielu pacjent贸w nie wie, jak zasn膮膰 z b贸lem z臋ba. Jest to trudne, poniewa偶 bywa on rw膮cy i pulsuj膮cy, co utrudnia podejmowanie jakichkolwiek czynno艣ci. Jak wiadomo, b贸l z臋ba w nocy jest zdecydowanie silniejszy. Jednym rozs膮dnym rozwi膮zaniem dora藕nym jest za偶ycie tabletki przeciwb贸lowej. Tego rodzaju medykament贸w nie wolno jednak nadu偶ywa膰. W du偶ych dawkach (zw艂aszcza niesteroidowe leki przeciwzapalne) s膮 toksyczne. Mog膮 te偶 podra偶nia膰 艣luz贸wk臋 偶o艂膮dka i powodowa膰 dolegliwo艣ci ze strony uk艂adu pokarmowego.

Leki przeciwb贸lowe, w kt贸rych s膮 substancje takie jak naproksen i ibuprofen, nie niweluj膮 skrajnie silnego b贸lu. Dzia艂aj膮 wy艂膮cznie na dolegliwo艣ci o niewielkim i 艣rednim nat臋偶eniu. Silniejsze, zawieraj膮ce diklofenak, niweluj膮 b贸l o umiarkowanym nat臋偶eniu, jednak nie wolno ich stosowa膰 d艂u偶ej ni偶 5 dni. Powodem jest silne dzia艂anie substancji na organizm. W zwi膮zku z tym, je艣li dolegliwo艣ci b贸lowe nie ust臋puj膮, a wr臋cz nasilaj膮 si臋, warto skorzysta膰 z natychmiastowej pomocy stomatologicznej. W ka偶dym du偶ym mie艣cie funkcjonuj膮 plac贸wki dzia艂aj膮ce ca艂odobowo. W niekt贸rych us艂ugi s膮 refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na nocny b贸l z臋ba pomaga czasem ssanie kostek lodu. Mo偶na te偶 przyk艂ada膰 zimne kompresy do policzka po bol膮cej stronie. Niestety jest to tylko rozwi膮zanie dora藕ne. Niezale偶nie od tego, jakie jest nat臋偶enie b贸lu, nale偶y uda膰 si臋 do specjalisty. By膰 mo偶e utworzy艂a si臋 wok贸艂 z臋ba zgorzel, kt贸ra wymaga podania silniejszych lek贸w, wydawanych wy艂膮cznie na recept臋.

Oryginalne 藕r贸d艂o: ZOBACZ
0
Udost臋pnij na fb
Udost臋pnij na twitter
Udost臋pnij na WhatsApp

Oryginalne 藕r贸d艂o ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kana艂 RSS

Musisz by膰 zalogowanym aby zaproponowa膰 nowy kanal RSS

Dodaj kana艂 RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w tre艣ci
Wy艣wietl wszystkie komentarze
Poprzedni artyku艂Mateusz Czunkiewicz: Czujemy, 偶e wracamy na w艂a艣ciwe tory
Nast臋pny artyku艂P艂ocki szpital wstrzyma艂 przyjmowanie chorych dzieci