A A+ A++

fot. Kuba Zimoch/rowery.org

W dalekim Fayetteville, w amerykańskim stanie Arkansas, zostaną w ten weekend rozegrane Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym.

Światowy czempionat powraca do Stanów Zjednoczonych po dziewięciu latach przerwy. W tym roku pandemia i wysokie koszty, związane z lotem na daleki kontynent sprawiły, że obsada wszystkich wyścigów nie będzie zbyt liczna.

W przeprowadzonym testowo wyścigu sztafetowym drużyn mieszanych weźmie udział zaledwie siedem drużyn, w tym reprezentacje B Stanów Zjednoczonych i Kanady. Polski Związek Kolarski nie wysłał do USA swojej reprezentacji.

Stairway to heaven. Mistrzostwa świata na schodach

Zapowiadają się zawody na szybkiej, twardej trasie. Synoptycy prognozują słoneczny weekend, temperatury oscylujące około 4 stopni Celsjusza w dzień i nawet 5 stopni poniżej zera w nocy.

Trasa w Fayetteville liczy 3100 metrów i została zbudowana specjalnie pod zawody przełajowe. Organizatorzy wprowadzili kilka poprawek w stosunku do trasy Pucharu Świata, chcąc uczynić ją nieco bardziej techniczną. Kolarze po starcie pokonają kilka niewielkich wspinaczek na trawiastej nawierzchni, a następnie zjadą przez zalesiony teren i ponownie będą się wspinali. Tu szlak jest szeroki, ale momentami kręty, co sprawę ułatwi tym, którzy wcześniej zajęli dobrą pozycję.

Głównym wyzwaniem rundy są charakterystyczne schody, na które składa się 39 stopni. Po tym teście czeka szybki zjazd i kręta sekcja z krótką wspinaczką na lokalną wersję Stonehenge.



Program MŚ Fayetteville 2022

Godziny startu podane są wg. czasu polskiego.

Kiedy? Kto? Lista startowa
piątek, 28 stycznia
19:30 sztafety drużyn mieszanych Lista startowa sztafety
sobota, 29 stycznia
18:00 wyścig juniorek wkrótce
20:00 wyścig mężczyzn do lat 23 wkrótce
21:00 wyścig elity kobiet wkrótce
niedziela, 30 stycznia
18:00 wyścig juniorów wkrótce
20:00 wyścig kobiet do lat 23 wkrótce
21:00 wyścig elity mężczyzn wkrótce

Kto zdobędzie złoto w Fayetteville?

W rywalizacji kobiet kwestia tęczowej koszulki powinna okazać się wewnętrzną sprawą Holenderek. Tytuł spróbuje obronić Lucinda Brand, dla której na najgroźniejszą rywalkę wyrosła Marianne Vos. 34-letnia zawodniczka posiada siedem tytułów przełajowej mistrzyni świata, ale po raz ostatni na najwyższym podium stanęła w 2014 roku.

Z powodu pandemii na starcie zabraknie Annemarie Worst i Denisy Betsemy, co drogę do medalu może utorować mistrzyni świata z 2020 roku Ceylin del Carmen Alvardo lub Yarze Kastellin. W “pomarańczową” rozgrywkę zechce się włączyć Węgierka Blanka Vas. Należy zwrócić również uwagę na Czeszkę Katerinę Nash, dwukrotną mistrzynię świata Belgijkę Sanne Cant i Kanadyjkę Maghaile Rochtte.

Wyścig zawodniczek do lat 23 powinien się rozstrzygnąć pomiędzy Holenderkami, obrończynią tytułu Fem van Empel i Puck Pieterse.

Na starcie do wyścig elity mężczyzn zabraknie kontuzjowanego obrońcy tytułu Mathieu van der Poela oraz Wouta van Aerta, który wybrał przygotowania do sezonu szosowego. Pod ich nieobecność na faworyta wyrasta ubiegłoroczny wicemistrz świata Tom Pidcock.

Brytyjczyk będzie musiał stawić czoła Holendrowi Larsowi van der Haarowi, a przede wszystkim belgijskiej koalicji, na czele z Elim Iserbytem, Toonem Aertsem, Laurensem Sweeckim i Michaelem Vanthourenhoutem.

Do obrony tytułu młodzieżowego mistrza świata stanie Holender Pim Ronhaar, dla którego najgroźniejsi wydają się być jego rodacy Ryan Kamp i Mees Hendrikx oraz Brytyjczyk Cameron Mason.

Mistrzostwa świata w TV

Relację ze wszystkich wyścigów dostępne będą na platformie Eurosport Player, a oba starty elity na kanale Eurosport 2.

Zmagania można również śledzić przy pomocy pomiaru czasu udostępnionego przez Międzynarodową Unię Kolarską.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWeryfikacja szczepień w pracy. Będą kary za brak testu?
Następny artykułElektrobusy w Łodzi – kiedy mieszkańcy mogą się ich spodziewać?