A A+ A++

Sejmowa Komisja Zdrowia pracuje nad przepisami, dzięki którym możliwa będzie weryfikacja szczepień pracowników. Pracodawcy mogliby wymagać od pracowników wykonywania testów i karać niezaszczepionych, którzy zarazili innych.

Prace nad ustawą zakładającą możliwość weryfikacji szczepień przez pracodawców trwają od połowy grudnia. Pierwotny projekt (tzw. „lex Hoc”, od nazwiska posła Czesława Hoca, który był jego sprawozdawcą) był jednak nieprecyzyjny. Przyznawał bowiem pracodawcom prawo do nałożenia na pracowników obowiązku wykonywania regularnych testów bądź przedstawienia certyfikatu szczepienia lub potwierdzenia statusu ozdrowieńca. Ustawa zakładała również możliwość odszkodowania w przypadku zakażenia w miejscu pracy. Problem polegał na tym, że projekt nie wskazywał jednak, jak miałoby zostać udowodnione takie zakażenie. Brakowało także uściślenia sankcji, jakie pracodawca mógłby nałożyć na pracownika, który odmówi wykonania testu czy przedstawienia certyfikatu. W rezultacie konieczne było cofnięcie ustawy do komisji i wprowadzenie poprawek.

Właśnie odbyło się pierwsze czytanie projektu na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Jak ma wyglądać weryfikacja szczepień? Zgodnie z założeniami dokumentu, „pracodawca może żądać od pracownika, w terminie wyznaczonym z wyprzedzeniem nie krótszym niż 48 godzin, nie częściej niż raz w tygodniu, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed jego okazaniem”. Pracodawca będzie mógł zwolnić z tego obowiązku pracowników, którzy okażą certyfikat potwierdzający szczepienie. Jeśli pracownik odmówi okazania testu, będzie mógł wciąż świadczyć pracę na dotychczasowych zasadach. Jeśli jednak inny pracownik zarazi się COVID-19 i zajdzie uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w pracy, odmowa okazania testu może wiązać się z konsekwencjami finansowymi.

Nie pokażesz testu? Zapłać karę za zakażenie

Zarażony pracownik może złożyć wniosek o odszkodowanie z tytułu zakażenia. Podaje w nim listę osób, z którymi miał kontakt przed zakażeniem. Następnie listę zweryfikuje pracodawca. Jeśli będzie na niej widnieć osoba, która odmówiła okazania testu, pracodawca będzie musiał złożyć do wojewody wniosek o wszczęcie postępowania odszkodowawczego. Jeśli pracownik podejrzany o zakażenie innych nie okaże certyfikatu szczepienia, wojewoda może wówczas wydać pracownikowi nakaz wypłacenia świadczenia w wysokości 5-krotności płacy minimalnej (czyli ok. 15 tys. zł).

Co istotne, koszty testów dla pracowników będą pokrywane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Projekt ustawy ma trafić pod obrady Sejmu 1 lutego.

Czytaj również: Prezydent podpisał ustawę obniżającą VAT na żywność, nawozy i gaz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: Pogrzeb Andrzeja Nowaka. Ostatnie pożegnanie lidera i założyciela grup TSA i Złe Psy
Następny artykułZapowiedź Mistrzostw Świata w Kolarstwie Przełajowym – Fayetteville 2022