A A+ A++
fot. ZielonaNews.pl

Widok hulajnóg elektrycznych pozostawionych na środku chodnika (a czasem lądujących nawet w śmietnikach lub innych nieprzeznaczonych miejscach) to niestety nie jest rzadkość. Czy sprawę pozostawiania tego rodzaju pojazdów zostanie załatwiona przez urząd miasta? Radny Adam Urbaniak wystosował zapytanie do prezydenta w tej sprawie.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, tj. bez utrudniania pieszym ruchu i szerokości nie mniejszej niż 1,5 metra – tłumaczy radny Adam Urbaniak. Do zapytania dołączył także fotografie prezentujące niewłaściwe odstawianie hulajnóg (znajdziecie je tutaj: Niewłaściwe parkowanie hulajnóg w Zielonej Górze).

Radny pyta, czemu niewłaściwie parkowane hulajnogi nie są odholowywane?

W związku z częstymi sytuacjami związanymi z pozostawianiem hulajnóg byle gdzie, dopytuje, czy miasto będzie podejmowało działania aby rozwiązać problem. – W szczególności czemu nie wykorzystuje przewidzianej w art 130a Prawa o ruchu drogowym procedury odholowywania hulajnóg na koszt właściciela? Czy miasto na podstawie przywołanego przepisu, w którym mowa o parkowaniu w miejscach wyznaczonych, wyznaczy miejsca do parkowania?  – pyta i tłumaczy radny Urbaniak. I tłumaczy, że jeśli miasto wyznaczy specjalne strefy, to sprawa będzie prosta, bo nie będzie można stawiać  hulajnóg poza tymi miejscami, nawet wzdłuż zewnętrznej krawędzi chodnika.

Urząd miasta ustala opłaty za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi

W odpowiedzi na to zapytanie radnego prezydent Krzysztof Kaliszuk wyjaśnia, że sprawie niedbałego parkowania hulajnóg elektrycznych przygotowywana jest uchwała dotycząca ustalenia na 2022 rok wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi, a także wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu. – Uchwała uwzględnia usuwanie hulajnóg, które wcześniej nie były ujęte w Prawie o ruchu drogowym. Dopiero po uchwaleniu cennika Departament Przedsiębiorczości i Gospodarki Komunalnej będzie mógł rozważyć zawarcie umowy na usuwanie pojazdów innych niż samochodowe – informuje magistrat.

Czy będą strefy do pozostawiania hulajnóg w Zielonej Górze

Z informacji przekazanych przez wiceprezydenta Kaliszuka wynika że Departament Zarządzania Drogami nie planuje wyznaczania i oznakowywania miejsc pozostawiania hulajnóg. – Hulajnogi należą do urządzeń mobilności współdzielonej, których funkcjonowanie nie jest zdefiniowane i zatządcy dróg lub zarządcy ruchu nie mają wpływu na ich funkcjonowanie, a rakże na sposób korzystania czy pozostawiania pojazdu – tłumaczy K. Kaliszuk.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkraina: Żołnierz zastrzelił pięciu funkcjonariuszy Gwardii Narodowej
Następny artykułCovidowy raport z powiatu bielskiego