A A+ A++

Rozpad małżeństwa nie należy do przyjemnych wydarzeń. Podział majątku, kwestie związane ze sprawowaniem opieki nad dziećmi, wskazanie winnego rozkładu pożycia – wszystko to wyzwala silne emocje. W przypadku rozwodu warto jednak odłożyć emocje na bok i skupić się na jak najsprawniejszym przeprowadzeniu sprawy rozwodowej. W niniejszym artykule przybliżymy kwestię rozwodu bez orzekania o winie.

Orzeczenie rozwodu za porozumieniem stron odbywa się w sądzie. Trzeba się zatem przygotować pod kątem formalności. Przede wszystkim podczas rozprawy rozwodowej należy złożyć wniosek – muszą go złożyć obie strony. Na tej podstawie sąd nie będzie orzekał o winie któregokolwiek z małżonków. Warto również wiedzieć, że wniosek można zmodyfikować, jeżeli zmieni się zdanie podczas rozprawy. W przygotowanym pozwie trzeba zawrzeć wszystkie niezbędne informacje, a więc: określić powoda i pozwanego, podać imiona, nazwiska, adresy oraz numery PESEL, wskazać odpowiedni sąd, sformułować treść pozwu (uzasadnienie pozwu o rozwód, na przykład niezgodność charakterów) i określić, czy jest to pozew z orzekaniem o winie czy też bez orzekania o winie (w każdym sądzie dostępne są druki pozwu rozwodowego bez orzekania o winie). Złożenie pisma wszczynającego postępowanie (pozwu) spowoduje rozpoczęcie całego procesu rozwodowego. Warto także nadmienić, że poza postępowaniem sądowym ważne jest również ustalenie pomiędzy sobą kluczowych kwestii, takich jak chociażby opieka nad dziećmi, obowiązek alimentacyjny, podział majątku wspólnego. Jeszcze przed rozwodem można zawrzeć porozumienie rodzicielskie, którego zapisami określicie wszelkie kwestie związane z opieką nad dziećmi (także te finansowe). Należy pamiętać, że brak porozumienia co do sytuacji dzieci po rozwodzie może znacznie przedłużyć proces rozwodowy (nawet o kilka kolejnych rozpraw). Warto zatem dobrze się przygotować i przede wszystkim spróbować porozumieć się ze współmałżonkiem na wszystkich polach, co z pewnością ułatwi uzyskanie rozwodu bez orzekania o winie.

Podział majątku, czyli jak podzielić majątek po rozwodzie bez orzekania o winie?

Rozkład pożycia małżeńskiego to wystarczająca przesłanka, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo. Pozostaje jednak kwestia podziału majątku wspólnego. Jak podzielić majątek po rozwodzie bez orzekania o winie? Przede wszystkim dokonanie takiego podziału jest możliwe podczas sprawy rozwodowej. Pod warunkiem jednak, że małżonkowie doszli w tej kwestii do pełnego porozumienia, a działanie to nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W innym wypadku sprawa o podział majątku jest sprawą następczą względem rozwodowej. Majątkiem wspólnym jest wszystko to, co małżonkowie zgromadzili i wypracowali w czasie trwania małżeństwa (o ile nie podpisano intercyzy). Zasada mówi o podziale majątku wspólnego na równe części. Niekiedy zapadają jednak inne decyzje w tej kwestii. Majek można podzielić dwoma sposobami, a mianowicie: na drodze ugody lub podczas sprawy sądowej. Jak ze wszystkim – także w tej kwestii warto dojść do porozumienia, by rozwód bez orzekania o winie rzeczywiście był szybki i bezproblemowy.

Ile kosztuje pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Warto podkreślić, że rozwód zawsze niesie za sobą pewne koszty. Podstawowym kosztem jest opłata sądowa w kwocie 600 zł. Dodatkowa opłata w kwocie 300 zł obowiązuje natomiast, jeśli małżonkowie zdecydują się dokonać na rozprawie zgodnego podziału majątku. Ostateczne koszty związane z rozwodem są jednak zróżnicowane i zależą od wielu czynników, jak chociażby złożoność sprawy, kwestia posiadania dzieci i porozumienia na tym polu, stanowisko względem alimentów (przy okazji warto nadmienić, że żądanie alimentów od małżonka po rozwodzenie bez orzekania o winie jest możliwe tylko wtedy, gdy strona żądająca pozostaje w tak zwanym niedostatku).

Niemniej w przypadku braku orzekania o winie cała sprawa zazwyczaj przebiega szybciej i sprawniej, co przekłada się również na mniejsze koszty. Więcej informacji dotyczących rozwodu bez orzekania o winie znajdziesz tutaj: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/rozwod-bez-orzekania-winie/.

Czy zawsze jest możliwe orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie?

Jeśli decydujemy się na rozwód z orzekaniem o winie, to sąd będzie musiał na nasz wniosek wskazać wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżonka. Wówczas strona winna jest zobowiązana do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego. Krótko mówiąc: można żądać od byłego małżonka alimentów na siebie. Większość par chce jednak tego uniknąć i woli wziąć za porozumieniem stron rozwód bez orzekania o winie. Powodem do orzeczenia rozwodu przez sąd jest trwały i zupełny rozkład pożycia (brak więzi fizycznej, ekonomicznej i duchowej). Nasuwa się jednak pytanie: czy nie ma żadnych wymogów, dotyczących orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie? Absolutnie nie. Małżonkowie zawsze mogą złożyć wspomniany wniosek, a wówczas sąd orzeka o rozwodzie za porozumieniem stron. Podstawą jest tutaj podejście do całej sprawy bez emocji i wspólne wypracowanie porozumienia co do kluczowych kwestii (podział majątku, opieka nad dziećmi, alimenty na dzieci). Dobre przygotowanie się do sprawy rozwodowej (na wielu płaszczyznach, w tym także w kwestii formalności) z pewnością przyspieszy cały proces i pozwoli uniknąć dodatkowego stresu.

undefined

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUprzejmie prosimy o telefoniczne uzgadnianie terminów wizyt w Urzędzie Stanu Cywilnego
Następny artykułPP: PGE Skra kończy na ⅛ finału