Aminokwasy to jeden z najważniejszych składników pokarmowych, ponieważ pełni on szereg kluczowych ról w organizmie. Dzięki nim mogą zachodzić istotne dla życia procesy. Wspierają wzrost, syntezę i regenerację komórek, a także je chronią. Zobacz, co warto wiedzieć o aminokwasach.
Aminokwasy są budulcem dla białek
Aminokwasy są budulcem dla białek, z których są zbudowane wszystkie organizmy żywe. Tym samym organizm może prawidłowo funkcjonować, ponieważ zachodzą w nim wszystkie ważne procesy życiowe. W skład aminokwasów wchodzą: wodór, tlen, azot i siarka.
W organizmie człowieka białka są budowane przez 20 aminokwasów. Uzupełniają je pochodne aminokwasów podstawowych. Większość z nich jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego występują w postaci jonów.
Są różne rodzaje aminokwasów
Aminokwasy dzieli się na różne grupy w zależności od ich właściwości. Podstawowy podział wyróżnia:
- aminokwasy endogenne,
- aminokwasy egzogenne.
Pierwsze z nich są syntezowane w organizmie człowieka. Taka produkcja niemal w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie. Przykładem aminokwasów endogennych są m.in. prolina, cystyna, asparagina, alanina.
Natomiast aminokwasy egzogenne nie są wytwarzane przez organizm człowieka. Dlatego konieczne jest dostarczanie ich z zewnątrz, aby możliwe było prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek w ciele. Do tej grupy aminokwasów zalicza się: metioninę, lizynę, izoleucynę, tryptofan.
Aminokwasy można dzielić jeszcze ze względu na końcowy produkt metabolizmu. W takiej sytuacji wyróżnia się:
- aminokwasy glukogenne,
- aminokwasy ketogenne.
Aminokwasy glukogenne są substratem do syntezy glukozy. Natomiast substancje z drugiej grupy biorą udział w syntezie ciał ketonowych.
Aminokwasy można dostarczać organizmowi z zewnątrz
Niektóre aminokwasy muszą być dostarczane organizmowi z zewnątrz. Podstawowym źródłem jest pożywienie. Przede wszystkim są one obecne w mięsie i przetworach mlecznych. Warto jednak pamiętać, że aminokwasy są obecne też w produktach roślinnych m.in.: kaszach, nasionach, orzechach, roślinach strączkowych.
Sposobem na dostarczenie aminokwasów jest również dodatkowa suplementacja. Preparaty zawierają wybrane substancje w ilości, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że suplementacja musi być połączona ze zdrową dietą.
Aminokwasy nie tylko budują białka
Aminokwasy pełnią szereg innych ważnych ról w organizmie. Dzięki nim możliwa jest synteza neuroprzekaźników i hormonów. Gdy ulegają przemianom, wytwarzana jest energia.
Artykuł sponsorowany
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS