W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) gmina może sfinansować wyłącznie wydatki majątkowe w kwocie netto oraz w tej części VAT, który nie podlega odliczeniu. Środki pozyskane w związku z dokonanym odliczeniem lub uzyskanym zwrotem podatku od towarów i usług powinny być wykorzystane przez gminę na inne wydatki majątkowe.
Taki sposób kwalifikowania podatku VAT w inwestycjach realizowanych ze środków pochodzących z RFIL wynika ze stanowiska regionalnej izby obrachunkowej.
Gminom, przy realizacji inwestycji z RFIL, towarzyszy wątpliwość dotycząca postępowania z tzw. środkami niewykorzystanymi w ramach danego zadania. Odnosi się to do kwot pozyskanych w toku dokonanego przez gminę odliczenia należnego podatku VAT.
Jak gmina powinna postąpić w odniesieniu do tych środków? Takie wątpliwości – zgłoszone przez burmistrza jednej z gmin – były przedmiotem rozstrzygnięcia dokonanego w ostatnim czasie przez Regionalną Izby Obrachunkową w Łodzi.
WAŻNE
Jeżeli przyznane środki z RFIL zostaną uznane za kwotę netto, to gmina nie ma obowiązku zwrotu tej części otrzymanego dofinansowania w zakresie, w jakim sfinansowany podatek został odliczony. Potencjalną kwotę nadwyżki pochodzącą z dofinansowania (różnicę pomiędzy kwotą przyznanego dofinansowania a wartością netto inwestycji) może przeznaczyć na realizację innych projektów inwestycyjnych, informując o tym instytucję finansującą.
(…)
Małgorzata Siwik
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS