Pomaganie (jest) Sztuką… to nowy cykl autorstwa Andrzeja Słoniny, realizowany we współpracy z naszą Telewizją. Od dawna wiadomo, że sztuka ma działanie terapeutyczne, a teraz sztuka będzie mieć dodatkową moc – czynienia dobra.
Pomaganie (jest) Sztuką to cykl o charytatywnych działań. Dzieła sztuki przekazywane co miesiąc na przez lokalnych artystów na licytacje z których środki wesprą wybraną osobę, osoby, rodzinę potrzebujące wsparcia.
Cieszy nas bardzo realizacja pomysłu społecznika o wielkim sercu, artysty, nauczyciela, animatora kultury, Andrzeja Słoniny z Bogdanówki. Jest to idea która od lat bliska jest naszej telewizji. Z jednej strony promocja lokalnych twórców i ich prac, z drugiej strony wspieranie potrzebujących z naszego regionu. Cykl ma charakter charytatywny, a jego hasłem przewodnim jest pozdrowienie ojców Franciszkanów.
Udział w projekcie jest otwarty. Każdy może się dołączyć m.in. poprzez udział w licytacji, podpowiedzi Kto potrzebuje pomocy czy też dostarczenia do nas swojego dzieła na licytację!
Kto tworzy projekt i jaka jest rola?
- Pomagający Artysta, co miesiąc inny, przekazuje dzieło.
- Wspierany: osoba, osoby, rodzina wybierana co miesiąc inna. Do której trafią środki z licytacji.
- Licytujący Dzieło, każdy Kto weźmie udział w licytacjach. Wśród nich wygrywający Licytację – „Wspierający.”
- Myślenice iTV – promująca cykl.
Styczeń 2022 – pierwszy odcinek cyklu
Pomagający Artysta: Andrzej Słonina – społecznik, regionalista, rzeźbiarz, ikonopisarz, Kliszczak z pasją.
Urodzony w 1961 roku w Bogdanówce (gm. Tokarnia). Andrzej Słonina jest rodowitym Kliszczakiem, który ukochał dziedzictwo kulturowe swojego regionu i poświęcił niemal całe życie, by je chronić i upowszechniać. Nazywany „ambasadorem kultury Górali Kliszczackich” – grupy etnograficznej zamieszkującej Beskid Myślenicki (w szczególności gminy Tokarnia i Pcim). Z zawodu nauczyciel – instruktor sztuk plastycznych oraz animator kultury. Z zamiłowania – artysta rzeźbiarz, ikonopisarz, społecznik, twórca Ekomuzeum Kliszczackiego, zespołu regionalnego „Koskowianie”, pomysłodawca i główny organizator odbywającej się w Bogdanówce od 2007 roku „Tuki” – tradycyjnych kliszczackich wykopów. Inicjator wielu przedsięwzięć promujących kulturę Kliszczaków w Małopolsce i w świecie, między innymi Powiatowych Plenerów Rzeźby w Drewnie dla artystów nieprofesjonalnych. Jednym słowem – człowiek z pasją.
Ikona nie jest zwykłym malowidłem – mówi Andrzej Słonina wyjaśniając, że kanon zawiera w sobie reguły, które sprawiają, że przedstawiany jest na niej świat przebóstwiony z zachowaniem prawd wiary Kościoła. Ikonopisarze nie malują, a piszą ikony, ponieważ Jezus Chrystus stał się człowiekiem i w Swoim człowieczeństwie jest możliwy do opisania. – Ikona jest wyznaniem wiary w Boga wcielonego – mówi Słonina i dodaje: – To jest prawda wiary, którą wyznajemy. „A Słowo ciałem się stało i zamieszkało między mami”. Słowo „ikona” z greckiego „eikón” oznacza obraz. Jej geneza wywodzi się z portretowego malarstwa późnoantycznego. A za pierwszego twórcę ikon uchodzi zgodnie z tradycją Św. Łukasz Ewangelista, którego jednym z atrybutów (obok wołu) jest paleta malarska. To tradycja przypisuje mu autorstwo powszechnie czczonego w średniowiecznym Bizancjum obrazu Marii Theotokos, Czarnej Madonny czy wizerunku Matki Boskiej Kostromskiej.– Sam Bóg stał się ikoną, czyli obrazem w Jezusie Chrystusie – mówi Andrzej Słonina przytaczając nowotestamentowy cytat: „Kto widzi Mnie widzi Ojca” i dodaje: – Ikona więc jest Słowem Bożym zapisanym na desce za pomocą pędzla i pigmentów.
Dzieło: Ikona „Świętej Rodziny”- napisanej przez Andrzeja Słoninę z Bogdanówki.
Wspierane osoby w styczniu 2022: dziewczynki Iga i Laura Surlas z Tokarni.
Realizowaliśmy dla nich materiał filmowy ponad rok temu, historia tej rodziny przeszyła nas na wskroś. Dwie ciężko chore córeczki, codzienna bardzo kosztowna rehabilitacja. Heroizm rodziców, ogromna miłość i poświęcenie, brak odpoczynku i zmaganie się z bezsilnością i walka o lepsze życie dziewczynek to ich codzienność. Jest ból i cierpienie na które ciężko patrzeć. Można pomóc wspierając rodzinę w naszej licytacji.
Zapraszamy do licytacji, która trwać będzie od 20 do 31 stycznia 2022 roku na stronie facebookowej Myślenice iTV. Kwota startowa 300 zł.
Można zrobić więcej np. przekazując 1% podatku na ich wsparcie. Dane powyżej.
Zobacz koniecznie archiwalny materiał naszej telewizji o dziewczynkach, o wyjątkowej rodzinie Surlas z Tokarni!!!
Historia naznaczona bólem i cierpieniem – Laura i Iga z Tokarni potrzebują pomocy. – YouTube
Regulamin cyklu pn. „Pomaganie (jest) Sztuką”:
- Każdy może współtworzyć cykl pn. Pomaganie (jest) Sztuką, bo Razem możemy czynić więcej dobra!
- Cykl ma charakter charytatywny! Jego hasłem przewodnim jest pozdrowienie ojców Franciszkanów: „Pokój i dobro.”
- Myślenice iTV partycypuje w czynieniu dobra promując ludzi, którzy chcą pomagać czyli artystów lokalnych oraz udostępniając informację o osobach potrzebujących wsparcia pochodzących z naszego regionu.
- „Pomagający Artysta” to osoba(lub grupa osób), która (które) dobrowolnie przekazuje na wsparcie potrzebującym dowolną swoją pracę – „dzieło”.
- „Dzieło” będzie licytowane na stronie facebookowej Myślenice-iTV w terminie od 20 do ostatniego dnia miesiąca, czyli w styczniu od 20 do 31 stycznia do godziny 20:00. /w lutym do 28, w marcu do 31…)
- Środki z licytacji trafią bezpośrednio do potrzebujących, czytaj „Wspieranych” tj. osoby, osób, rodziny. NA ICH KONTO, KONTO FUNDACJI, STOWARZYSZENIA, które prowadzą zbiórkę na ich cel.
- Zwycięzca licytacji w danym miesiącu „Wspierający”, wpłaca zadeklarowaną przez siebie kwotę w ciągu trzech dni od zakończenia licytacji.
- Wylicytowane prace – „Dzieła” można będzie odebrać w Redakcji Myślenic iTV Rynek 27, po okazaniu dowodu wpłaty na rzecz „Wspieranych” tj. osoby, osób, rodziny.
- W roku planowanych jest: 12 licytacji – jedna w miesiącu. 12 Dzieł, 12 Wspieranych, 12 „Wspierających.”
- Wspierany” tj. osoba, osoby, rodzina wybierany jest każdorazowo przez realizatorów cyklu.
- W każdym miesiącu będzie inny Pomagający Artysta oraz inny Wspierany tj. osoba, osoby, rodzina.
- Regulamin autorskiego projektu może ulec zmianie w trakcie jego trwania.
Zapraszamy do zaangażowania się w wspólne działania w ramach „Pomaganie (jest)Sztuką.”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS