A A+ A++

Tarnów to miasto warte odwiedzenia przede wszystkim dla miłośników pięknej architektury oraz historii. Starówka Tarnowa nazywana jest niekiedy “perłą renesansu”. Wiele zabytków Tarnowa ma też związek z dużą społecznością żydowską, zamieszkującą miasto do wybuchu II Wojny Światowej.

Zabytki Tarnowa – Stare Miasto i kościoły

Jednym z pierwszych miejsc w Tarnowie, do których kierują się turyści, jest tarnowska Starówka. Chociaż nie jest zbyt duża, uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce. Wyjątkowo ciekawym punktem Starego Miasta jest dwukondygnacyjny Ratusz, którego gotyckie elementy zachowały się po dziś dzień. Sam budynek powstawał w latach 1494–1568. Jednak, pomimo nazwy, przestał pełnić swoją funkcję w 1931 roku. Powstało w nim Muzeum Diecezjalne i Miasta Tarnowa. Obecnie zaś w jego murach znajduje się Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Ciekawą częścią budynku jest jego 30-metrowa wieża zegarowa, kryjąca w sobie ogromny mechanizm. Roztacza się z niej niesamowity widok na miasto.

Uwagę turystów zwraca też znajdująca się niedaleko Starego Miasta zabytkowa Bima. To jedyne, co pozostało po wybudowanej w tym miejscu w XVII wieku synagodze. Tuż obok znajdują się mury miejskie i Plac Rybny. Okolice te często są miejscem imprez kulturalnych, poświęconych społeczności żydowskiej.

Zwiedzając tarnowskie Stare Miasto, nie sposób przegapić bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z roku 1330. Uwagę zwraca przede wszystkim jej imponująca 72-metrowa wieża. Wewnątrz budowli znajdują się m.in. kaplica św. Anny oraz nagrobek Barbary z Rożnowa Tarnowskiej. Przed katedrą stoi też jeden z najstarszych pomników papieża Jana Pawła II.

Katedra to nie jedyna interesująca świątynia w Tarnowie. Niedaleko Starego Miasta można zobaczyć kościół pw. Świętej Rodziny (kościół oo. Misjonarzy). Powstał on co najmniej 100 lat temu. Uwagę zwracają przede wszystkim dwie strzeliste wieże oraz wspaniałe witraże. Do II Wojny Światowej świątynia była kościołem garnizonowym. Znacznie skromniejszym, za to nie mniej ciekawym budynkiem, jest drewniany kościół na Burku, czyli sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Poza nim w Tarnowie znajdują się jeszcze dwa inne kościoły wykonane w tym samym stylu.

Więcej: https://dziendobry.tvn.pl/podroze/polska/tarnow-atrakcje-miasta-i-okolicy-zwiedzanie-5453869

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTusk o wysokich cenach gazu: PGNiG straciło miliardy złotych? Za to płacimy?
Następny artykułKoniec śledztwa ws. wyłudzeń na 158 mln zł. 800 zarzutów dla 41 osób