A A+ A++

Liczba wyświetleń: 102

W 2018 roku reklamowano miliony anten dla 5G, inteligentnych miast i internetu rzeczy dla obszarów lądowych i kosmosu. W tym samym czasie, bez żadnego rozgłosu, rządy, laboratoria badawcze oraz wielkie biznesy i wojsko współpracowały nad planami stworzenia inteligentnych oceanów i internetu podwodnych rzeczy (IoUT). Nie radzili się oczywiście ryb, wielorybów, delfinów, ośmiornic i innych mieszkańców tych głębin.

W Stanach Zjednoczonych National Science Foundation sfinansowała tak zwany projekt SEANet. Celem było umożliwienie szerokopasmowej komunikacji bezprzewodowej z dowolnego miejsca na oceanie lub w dowolnym innym miejscu na planecie lub w kosmosie. Internet rzeczy podwodnych został zaprojektowany tak, aby umożliwić wszystkie te same możliwości komunikacyjne, które są zapewniane na lądzie, w tym „strumieniowanie wideo w czasie rzeczywistym pod wodą”.

W ciągu ostatnich trzech lat naukowcy i inżynierowie z USA, Chin, Pakistanu, Kataru, Korei Południowej, Hiszpanii, Australii, Grecji, Włoch, Francji, Maroko, Arabii Saudyjskiej i innych opublikowali wiele badań. W 2020 r. „IEEE Internet of Things Journal” opublikował wydanie specjalne na temat internetu rzeczy dla inteligentnych oceanów. W 2019 r. czasopismo „Sensors” opublikowało wydanie specjalne na temat Smart Ocean zatytułowane „Emerging Research Advances, Prospects and Challenges”, a to samo czasopismo publikuje teraz kolejne wydanie specjalne dotyczące Internetu Podwodnych Rzeczy.

Niektóre z działań, które rzekomo „potrzebują” tej technologii w oceanach, to monitorowanie zmian klimatu, kontrola i śledzenie zanieczyszczeń, zapobieganie katastrofom, w tym systemy ostrzegania przed tsunami, eksploracja oceanu, rybołówstwo i akwakultura, zbieranie rafy koralowej, monitorowanie płyt tektonicznych, nawigacja, globalny handel oceaniczny, poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu, łączność wojskowa i inwigilacja.

Infrastruktura, która zaczyna być wdrażana na oceanach, obejmuje czujniki i anteny (węzły) na dnie oceanu, węzły na różnych głębokościach, węzły na powierzchni, anteny przekaźnikowe na różnych głębokościach do przesyłania danych pionowo z dna oceanu na powierzchnię oceanu i poziomo między węzłami, autonomiczne pojazdy podwodne (AUV), autonomiczne pojazdy nawodne (ASV), roboty podwodne, zdalne boje powierzchniowe, inteligentne łodzie i statki, inteligentne łodzie podwodne i inteligentne linie brzegowe.

Komunikacja, która jest trudniejsza do osiągnięcia pod wodą niż w powietrzu i bardziej podatna na zakłócenia w oceanach wykorzystuje kilka różnych rodzajów środków komunikacji do przesyłania danych z różnymi prędkościami i na różne odległości. Fale akustyczne, fale radiowe, lasery, światło LED i indukcja magnetyczna są wszystkie wykorzystywane do zalewania oceanów danymi. Opracowywany jest podwodny system GPS. Większość z tych systemów działa tylko w komunikacji krótkiego i średniego zasięgu. Komunikacja dalekiego zasięgu opiera się na falach akustycznych i jest podobna do technologii stosowanej w sonarze oceanicznym.

Technologie te są już wprowadzane na rynek komercyjny i instalowane w oceanach na całym świecie. Na konferencji Oceanology International 2022, która odbędzie się w Londynie w dniach 15-17 marca, swoje produkty zaprezentuje kilkadziesiąt firm.

WaterLinked sprzedaje technologię czujników podwodnych za pośrednictwem dystrybutorów na całym świecie do użytku w akwakulturze i nawigacji podwodnej. „Nasza technologia Wireless Sense™ umożliwia niezawodną komunikację bezprzewodową i innowacyjne rozwiązania w zakresie czujników podwodnych” – czytamy na ich stronie internetowej.

EvoLogics sprzedaje podwodne modemy akustyczne, zarówno średniego, jak i dalekiego zasięgu, które „zapewniają komunikację cyfrową w pełnym dupleksie”.

SonarDyne International sprzedaje podwodne modemy akustyczne dla przemysłu naftowego i gazowego oraz rządów i marynarek wojennych.

Voyis sprzedaje podwodne skanery laserowe krótkiego i dalekiego zasięgu.

GeoSpectrum sprzedaje „zintegrowane, kompleksowe systemy akustyczne” do poszukiwania ropy i gazu oraz do celów wojskowych.

Dynautics sprzedaje autonomiczne pojazdy podwodne (AUV). Seaber sprzedaje „gotowe mikro-AUV” (miniłodzie podwodne)

Hydromea wprowadza na rynek „pierwszy w historii podwodny dron bez uwięzi”.

Mediterraneo Señales Maritimas sprzedaje „boje danych, które integrują czujniki za pośrednictwem rejestratora danych, dzięki czemu dane mogą być przesyłane do stacji zdalnej i wyświetlane w oprogramowaniu”.

3D at Depth, Inc. „dostarcza zaawansowane podmorskie systemy laserowe LIDAR”.

Teledyne Marine sprzedaje autonomiczne łodzie podwodne, autonomiczne pojazdy podwodne (podwodne robotyczne łodzie bezzałogowe) oraz „systemy laserowe do nurkowania pod wodą zarówno na płytkich, jak i na głębokim morzu”.

„Podwodne roboty roją się w oceanie” – czytamy na stronie internetowej Instytutu Oceanograficznego Woods Hole. Instytut opracował system nawigacji akustycznej, który umożliwia współpracę dużej liczby robotów podwodnych. „Zamiast używać tylko jednego, większego i droższego robota podwodnego do pokrycia obszaru oceanu, chcemy mieć setki, a nawet tysiące mniejszych, tańszych robotów, które mogą zsynchronizowanie działać” – głosi ich strona internetowa.

[…] Internet Podwodnych Rzeczy zaczyna zalewać oceany dźwiękiem, aby łączyć obiekty z Internetem. Ten dźwięk, aby przenosić dane będzie modulowany impulsowo tymi samymi szkodliwymi częstotliwościami co fale radiowe. Aby komunikować się na duże odległości, niektóre z dostępnych na rynku podwodnych modemów akustycznych są w stanie generować dźwięk o natężeniu dochodzącym do 202 decybeli. Odpowiada to 139 decybelom w powietrzu. Jest tak głośny jak silnik odrzutowy z odległości 100 stóp i przekracza próg bólu u ludzi. Te modemy emitują modulowany dźwięk o częstotliwościach od 7 kHz do 170 kHz, obejmując prawie cały zakres słyszenia delfinów, które wykorzystują dźwięk do polowań i nawigacji.

Źródło oryginalne: Technocracy.news
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 3,00 na 5 możliwych)

Loading…

TAGI: Morza, Oceany, Sieć 5G, Telekomunikacja

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPies wpadł pod lód. Uratowali go strażacy z saniami lodowymi
Następny artykułUjęto seryjnego złodzieja paliwa. Sprawca okradał różne stacje, zdradził go jeden szczegół