Jeżeli zależy Ci na świadomym odżywianiu lub dotychczasowe próby redukcji nadmiernej masy ciała nie przyniosły efektów, warto skonsultować swoją dietę ze specjalistą. Jeżeli podjąłeś/podjęłaś decyzję o umówieniu się na swoją pierwszą wizytę u dietetyka, warto odpowiednio przygotować się na to spotkanie. Z poniższego artykułu dowiesz się, co powinieneś wiedzieć przed pierwszą wizytą, a także o co dopytać na pierwszym spotkaniu ze specjalistą.
Artykuł partnera
Co warto wiedzieć umawiając się na wizytę u dietetyka?
Większość poradni dietetycznych z wyprzedzeniem szczegółowo informuje o sposobie przygotowania się na pierwszą wizytę u dietetyka. Zazwyczaj wiąże się to z wcześniejszym uzupełnieniem dzienniczka żywieniowego (rozpisanej listy posiłków spożytych w ciągu ostatnich dni). Spis spożywanych produktów warto też przygotować przed umówieniem się z dietetykiem online, chociażby przez platformę kcalmar. Dodatkowo umawiając się na pierwszą wizytę możesz zostać poproszony o dostarczenie aktualnych wyników badań. Badania w gabinecie dietetyka najczęściej obejmujących wyniki morfologii krwi i lipidogram (jeżeli posiadasz aktualne wyniki innych parametrów, również możesz przygotować je na wizytę).
Inną dosyć nieoczywistą kwestią jest ubiór pacjenta w dniu wizyty. Dla wygody swojej i specjalisty strój powinien Ci umożliwić szybkie zdjęcie obuwia i odkrycie bosych stóp – jest to niezbędne do przeprowadzenia poprawnych pomiarów na analizatorze składu ciała. Ponadto, aby nie zakłócić wyników z analizatora przed wizytą nie powinno się intensywnie ćwiczyć, spożywać napojów bogatych w kofeinę oraz alkoholu.
Czy na diecie będę musiał jeść produkty, których nie lubię?
Podczas pierwszej wizyty w gabinecie dietetyk przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stylu życia, stanu zdrowia oraz preferencji żywieniowych. Wszystkie pytania mają na celu dobór zaleceń i strategii postępowania dietetycznego w jak największym stopniu dopasowanej do Twoich potrzeb. W oparciu o Twoje preferencje żywieniowe, opracowany zostanie indywidualny jadłospis, który dietetyk przygotuje dla Ciebie w ustalonym terminie.
Naturalnie odpowiadając na tak wiele pytań możliwe jest przypadkowe pominiecie niektórych informacji na temat swojej dotychczasowej diety. Jak postępować w sytuacji, gdy zapomnisz wymienić nielubianą potrawę, a dietetyk umieści ją w jadłospisie? Na tym etapie warto dopytać czy dietetyk w ramach swoich usług uwzględnia możliwość modyfikacji opracowanej diety. Co robić w sytuacji, gdy produkt na liście składników jest trudno dostępny? Już podczas pierwszej wizyty dopytaj o to, jak duży wpływ możemy mieć na otrzymaną dietę. Warto omówić z dietetykiem możliwości wymiany poszczególnych składników, m.in. ze względu na dostępność lub preferencje żywieniowe. W wielu gabinetach, oprócz jadłospisu, otrzymasz wytyczne dotyczące możliwości samodzielnej modyfikacji posiłków, w tym podmiany składnika.
Dodatkowe pytania dotyczące zasad zdrowego żywienia
Szukając informacji na temat zdrowego żywienia znajdziemy liczne zalecenia, które nierzadko są ze sobą sprzeczne. Dlatego pierwsza wizyta u dietetyka to świetna okazja do zweryfikowania swego stanu wiedzy i uzyskania rzetelnych informacji. Celem pracy dietetyka jest pomóc pacjentom w dążeniu do wypracowania prawidłowych nawyków żywieniowych, dlatego nie obawiaj się oceny, zadawaj pytania i omawiaj nurtujące Cię kwestie. Aby nie pominąć żadnego zagadnienia, które chcesz poruszyć w trakcie wizyty u dietetyka, z wyprzedzeniem opracuj listę pytań, które chcesz zadać specjaliście.
Jak wygląda kontakt z dietetykiem pomiędzy konsultacjami?
Po otrzymaniu gotowego planu żywieniowego mogą nasunąć się pytania, których nie zadałeś/zadałaś podczas pierwszej wizyty. Warto omówić z dietetykiem, czy pomiędzy wizytami w gabinecie istnieje możliwość kontaktu. Jeśli tak, dopytaj o możliwą formę kontaktu oraz o przybliżony czas oczekiwania na odpowiedź ze strony dietetyka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS