- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 13, styczeń 2022 14:39
- Urząd Miasta
I miejsce i tytuł lidera regionu otrzymało miasto Wysokie Mazowieckie, tym samym zwyciężyło w Rankingu Gmin Województwa Podlaskiego 2021.
Podsumowanie plebiscytu odbyło się we wtorek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Nagrodę odebrał Burmistrz Miasta Jarosław Siekierko. W uroczystości uczestniczył MarszałekArtur Kosicki oraz Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski.
Laureaci 1. Rankingu Gmin Województwa Podlaskiego:
Lider województwa: Gmina Miejska Wysokie Mazowieckie.
II miejsce: Gmina Wiejska Juchnowiec Kościelny,
III miejsce: Gmina Wiejska Mielnik,
IV Miejsce: Gmina Miejsko-Wiejska Choroszcz,
V miejsce: Gmina Miejsko-Wiejska Wasików,
VI miejsce: Gmina Supraśl,
VII miejsce: Gmina Wiejska Suwałki,
VIII miejsce: Gmina Wiejska Dobrzyniewo Duże,
IX miejsce: Gmina Miejsko-Wiejska Łapy,
X miejsce: Gmina Wiejska Puńsk.
Ranking Gmin Województwa Podlaskiego to wyjątkowa inicjatywa realizowana we współpracy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z Urzędem Statystycznym w Białymstoku. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.
W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Podlaskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Białegostoku, Łomży i Suwałk. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny. Udział w rankingu jest bezpłatny dla Gmin.
Miejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Są to:
- Średnioroczne dochody własne gmin na 1 mieszkańca w latach 2018-2020,
- Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne na 1 mieszkańca w latach 2018-2020,
- Średnioroczny wskaźnik zadłużenia gmin w latach 2018-2020
- Wydatki bieżące gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca w 2020 roku,
- Średnioroczne środki z UE i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód gmin na 1 mieszkańca w latach 2018-2020
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2019/2020
- Saldo migracji krajowych i zagranicznych
- Wydatki gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego na 1 mieszkańca w 2020r
- Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących gmin w 2020r.
- Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2020r
- Odsetek osób korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2020r.
- Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2020r
- Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem do lat 3
- Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących gmin na administrację publiczną w 2020r.
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2020r
- Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2020r
Regionalność rankingu umożliwia wyróżnienie liderów w województwie. Kolejne atuty rankingu to: skumulowana i syntetyczna ocena gmin w różnych obszarach, promowanie najlepszych praktyk w regionie, integracja regionu na poziomie samorządowym i obywatelskim, promowanie naszego regionu w Polsce, cykliczność pozwalająca na uchwycenie dynamiki zmian (ranking w danym roku pokazuje „zdjęcie” gminy, dzięki rankingom w kolejnych latach uzyskamy dynamiczny obraz gmin czyli ich zmianę w czasie), ranking obejmuje wszystkie gminy naszego regionu, na podstawie wyników powstaną artykuły i analizy podsumowujące, które szczególnie w dłuższej perspektywie pokażą trendy w rozwoju gmin naszego regionu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS