Początek nowego roku przyniósł nam dobre wiadomości: Komisja Europejska rozstrzygnęła konkurs na projekty społeczne, finansowane w ramach programu Europejski Korpus Solidarności. Wśród zwycięzców znalazł się projekt zatytułowany „Ciałopozytywność”, napisany przez kętrzyńskie licealistki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Autorkami projektu są: Hanna Tyc, Angelika Tymoszuk, Monika Rajkowska, Paulina Kościelniak, Emilia Czumaj, Aleksandra Mańkowska, Kornelia Żach, Amelia Nowak, Alicja Służała, Hanna Kowalewska i Maria Hałuszka. Projekt powstał pod czujnym okiem Moniki Karanowskiej, pedagog szkolnej.
– Europejski Korpus Solidarności (EKS) to program dla młodych ludzi i organizacji chcących wziąć udział w działaniach solidarnościowych, w różnych obszarach – od pomocy pokrzywdzonym przez działania na rzecz zdrowia i środowiska, aż do pomocy humanitarnej w całej UE i poza nią. Program daje młodym ludziom możliwość zaangażowania się i zdobycia bezcennego doświadczenia oraz rozwinięcia nowych umiejętności – mówi Monika Karanowska, inicjatorka projektu.
– Nasz projekt powstawał w lipcu i sierpniu 2021r. kiedy znakomita większość naszych rówieśników odpoczywała podczas wakacji – śmieje się Hania Tyc, tegoroczna maturzystka. – Ale z pomysłem warsztatów na temat postrzegania naszego ciała nosiłyśmy się już od dawna – dodaje Paulina Kościelniak.
Ciała bez wad?
Do napisania projektu, dotyczącego ciałopozytywności, kętrzyńskie licealistki skłoniły wyniki raportu Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), przygotowanego przez ONZ. Wynika z niego, że już 11-letnie dziewczynki mają kompleksy spowodowane oceną własnego wyglądu.
– Wśród 15-latek co druga chce schudnąć, choć nie mają nadwagi. Badania HBSC pokazują, że polskie nastolatki nie czują się dobrze we własnym ciele, a ich samoocena jest najniższa w Europie – mówi Angelika Tymoszuk.
Licealistki zwracają uwagę na to, że coraz więcej młodych osób (chłopcy również) przesadnie zwraca uwagę na własne ciało. Obsesja na punkcie wyglądu objawia się ciągłym niezadowoleniem z własnego ciała. Może ono przybrać łagodniejszą formę, która – oprócz negatywnego wpływu na samopoczucie – nie zagraża naszemu zdrowiu. W skrajnych zaś przypadkach prowadzi do choroby o nazwie dysmorfofobia. To zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje lęk związany z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała, często popychający chorego do samobójstwa.
– Często słyszymy, że nie powinnyśmy porównywać się z innymi. Łatwo powiedzieć, kiedy z okładki jakiegoś luksusowego miesięcznika zerka na nas idealnie wyprasowana (bez najmniejszej zmarszczki) twarz 60-letniej gwiazdy! Odpalamy Instagram, a tam aktorki i celebrytki odziane w skąpe stroje, których ciała są pozbawione najmniejszych nawet wad – mówi Emilia Czumaj.
– Kolejne programy w tv o tym, że się „chudnie cudnie”, albo artykuły o dietach cud i ćwiczeniach sprawiają, że czujemy się coraz gorzej. Mamy wrażenie, że nie pasujemy do ideału promowanego w mediach – dodaje Monika Rajkowska.
Czy młodzieży to się spodoba?
Żeby móc chociaż trochę uciec przed kulturą „obsesji piękna”, dziewczyny, ale i chłopcy potrzebują wzmocnienia na wielu poziomach, dlatego zaplanowaliśmy szereg warsztatów i zajęć dla kętrzyńskiej młodzieży. „Ciałopozytywność” pomoże im widzieć w swoim ciele coś więcej, niż tylko obiekt do oglądania.
– Praca przy tak dużym projekcie pozwoli nam na zdobycie nowych doświadczeń. Jesteśmy obecnie w klasie maturalnej i stoimy przed poważnymi wyzwaniami dotyczącymi naszej dalszej drogi zawodowej. Liczymy na to, że zdobyte umiejętności pracy z grupą i w grupie, umiejętności organizacyjne i zarządzania projektem będziemy mogły wykorzystać przyszłości, działając nie tylko na rzecz naszej lokalnej społeczności, ale też podejmując wyzwania na uczelniach, do których mamy zamiar aplikować – mówi Hanna Tyc.
Realizując nasz projekt, będziemy starały się nawiązać kontakty z jak największą liczbą partnerów społecznych, a współpraca z nimi może zaowocować kolejnymi działaniami na rzecz młodych mieszkańców Kętrzyna. Mamy też nadzieję, że młodym kętrzynianom i kętrzyniankom tak spodoba się projekt, że zainspiruje on ich do samodzielnego działania lub do dalszej współpracy z nami.
To projekt przygotowany przez młodzież i dla młodzieży, również tej z niepełnosprawnością ruchową, uwzględniający całkowicie jej potrzeby i jej punkt widzenia. Będzie realizowany w okresie od lutego 2022 r. do stycznia 2023 r., a jego całkowita wartość wynosi ponad 33 tysiące złotych. red
Na zdjęciu autorki projektu. Fot. Archiwum prywatne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS