A A+ A++

W przypadku takich firm jak Erbud podobna asymetria jest nieco bardziej zrozumiała. Spółka Dariusza Grzeszczaka to firma budowlana, więc podpada pod tradycyjne mnożniki dla dość defensywnego sektora. Tymczasem Onde, chociaż jest firmą z tej samej branży to wyspecjalizowaną w stawianiu wiatraków i farm solarnych. Jedną nogą stoi więc w perspektywicznej branży OZE. Nikt się więc nie zdziwi, że dostaje premię.

Trochę mniej jasna sytuacja jest w przypadku pozostałych par. Oponeo i Dadelo są spółkami e-commerce z krwi i kości. Różni je tylko branża: pierwsza działa w biznesie oponiarskim, a druga w rowerowym. I jak się okazało, była to kluczowa różnica. Dariusz Topolewski szef Oponeo od lat zżyma się, że na giełdzie jego firmy nie traktuje się jako e-commerce, tylko spółkę handlującą „brudnymi oponami”. W przypadku Dadelo jest całkiem inaczej. To nie tylko e-commerce, ale w dodatku w bardzo modnej branży rowerowej, która tylko chwilowo dostała zadyszki w związku z utrudnionymi dostawami — stąd przejściowy spadek notowań firmy — ale na ogół ma mocną pozycję, na bardzo perspektywicznym rynku.

Przepłacana młodość

Podobnie jest w przypadku TIM-u, który także jest firmą handlującą w internecie. Tyle tylko, że tu produkt jeszcze mniej rozbudza wyobraźnię — artykuły elektrotechniczne — a poza tym z ofertą trafia do biznesu, a nie klienta indywidualnego. I w tym przypadku wycena jest jeszcze dalsza od branży e-commerce: C/Z TIMu sięga zaledwie 10,1. Bezpośrednie finansowanie 3LP przez inwestorów giełdowych — firmy zajmującej się tworzeniem zaplecza magazynowo-logistycznego dla spółek zajmującej się handlem elektronicznym — jest tu więc jeszcze bardziej uzasadnione niż w Dadelo. Nie jest to e-commerce per se, ale podobnie jak chociażby InPost działa na zapleczu tej branży i jest podłączona do bardzo mocnego trendu rozwojowego. To typowy dla TIMu spin-off, który powstał wraz z elektronizacją biznesu Krzysztofa Folty. Stawiając magazyn pod własny e-commerce, spółka od razu przygotowała większą powierzchnię i zaczęła wynajmować ją innymi firmom sprzedającym w internecie. Biznes poszedł świetnie i dziś Krzysztof Folta zastanawia się tylko … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKE: otrzymaliśmy pismo od Polski ws. Izby Dyscyplinarnej SN, analizujemy je
Następny artykułSupernowa wybuchła na ich oczach! To pierwsze takie obserwacje