A A+ A++

Duda zwykle osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu. Tym razem musiał zrezygnować z powodów zdrowotnych – w środę poinformowano o uzyskanym przez niego pozytywnym wyniku testu na obecność COVID-19. Jego list odczytał podczas piątkowej uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie doradca prezydenta Piotr Nowacki.

Duda zaznaczył, że uroczystość jest m.in. okazją do podsumowań. W 2021 roku największą imprezą były przełożone o 12 miesięcy z powodu pandemii igrzyska w Tokio, na których biało-czerwoni wywalczyli 14 krążków.

“Dziękuję za walkę, determinację i poświęcenie, które zaowocowały rekordem medalowym w przypadku występów olimpijskich reprezentacji Polski w XXI wieku” – podkreślił prezydent.

Przypomniał również, że już niedługo odbędą się zimowe igrzyska w Pekinie. Pogratulował tym zawodnikom, którzy już zapewnili sobie kwalifikację.

“Trzymam też kciuki za tych, którzy wciąż o nią walczą i wszystkim życzę sukcesów. (…) Wszystkim uczestnikom życzę zaś, by 2022 rok przyniósł wiele satysfakcji i powrót do normalności” – dodał.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki zwrócił uwagę, że jeszcze nigdy przerwa między igrzyskami nie była tak krótka jak teraz.

“Zmagania olimpijskie w Pekinie to ogromne zadanie dla PKOl. Chodzi o to, aby zorganizować ten wyjazd i powrót bezpiecznie. To dla nas ogromna szansa, żebyśmy mogli sprostać oczekiwaniom widzów i społeczeństwa. To na pewno nie będzie łatwe i proste” – zastrzegł.

Podsumowując miniony rok, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odniesionych w tym czasie sukcesów.

Podczas uroczystości w Warszawie uhonorowano również laureatów wybranych przez kapitułę Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego. Indywidualne wyróżnienie za osiągnięcia w 2021 roku powędrowało do rąk młociarki Anity Włodarczyk, która została doceniona w ten sposób po raz piąty w karierze (poprzednio w 2009 roku oraz w latach 2014-16). Latem w Tokio stanęła na najwyższym stopniu podium. Jest pierwszą na świecie lekkoatletką, która zdobyła trzecie z rzędu olimpijskie złoto w tej samej konkurencji.

Drużyną Roku została czwórka podwójna w składzie: Agnieszka Kobus–Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Wioślarki te w stolicy Japonii wywalczyły srebrny krążek. Trenerem Roku wybrano z kolei Aleksandra Matusińskiego, trenera lekkoatletek specjalizujących się w biegu na 400 m. Jego podopieczne w Tokio wywalczyły srebro w sztafecie 4×400 oraz razem z kolegami złoto w sztafecie mieszanej 4×400.

Nagrodę dla Nadziei Olimpijskiej im. Eugeniusza Pietrasika otrzymali kajakarka Julia Olszewska i siatkarz Jakub Majchrzak.

Podczas piątkowego spotkania pożegnano również uroczyście utytułowanych sportowców, którzy oficjalnie zakończyli karierę w ubiegłym roku. W tym gronie znaleźli się: rywalizująca w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska, lekkoatleta Piotr Małachowski, panczenistka Katarzyna Niedźwiedzka (znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Woźniak), jej mąż uprawiający tę samą dyscyplinę Konrad Niedźwiedzki oraz zapaśniczka Agnieszka Wieszczek–Kordus.

BS, PAP

Przejdź na Polsatsport.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł​Novak Djoković ma problemy przez “jedno zdanie”? Nowe fakty
Następny artykuł“Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA”. Był królem disco polo. Dziś jest bezdomnym za oceanem