Ubiór w góry zimą – kilka mroźnych zasad
Zimowy spacer lub weekend na nartach to marzenie, które dobrze się planuje w domowych pieleszach. Tymczasem warunki na stoku lub górskim szlaku szczególnie zimą są zmienne i trzeba mieć ze sobą kilka alternatyw. Co zabrać do walizki? Sprawdź nasz praktyczny przewodnik w kategorii ubiór w góry zimą dla tych mniej lub bardziej aktywnych.
Jaka odzież w góry zimą – kilka podstawowych zasad
Zanim zaczniemy gorączkowe zakupy, które górskim debiutantom mogą skutecznie oczyścić portfel, warto trzymać się kilku prostych reguł. Jaka odzież w góry zimą sprawdzi się najlepiej? O szczegółach piszemy poniżej.
Strój w góry zimą – stawiamy na warstwy
Bez względu na to, czy celem jest nauka jazdy na nartach lub snowboardzie, czy tylko piesze wędrówki zawsze górską garderobę należy podzielić na kilka warstw. Kolejne warstwy będziemy nakładać lub zdejmować w zależności od zmian pogodowych. Strój w góry zimą nie może być przypadkowy.
Jaka kurtka w góry zimą przy zerowych temperaturach?
Jaka kurtka w góry zimą będzie odpowiednia? Na dobry początek wystarczy bielizna termiczna oraz lekkie wierzchnie okrycie, dodatkową warstwę zawsze można zapakować w plecak. W ramach upływu czasu i górskich aktywności ciało rozgrzewa się naturalnie. Na kilka godzin na stoku lub w miarę krótką wędrówkę przy zerowych temperaturach wystarczy nawet sama kurtka typu hard shell, czyli bez dodatkowej ociepliny. To idealna ochrona przed deszczem i zimnym wiatrem. Osoby, które nie są przekonane do tego rozwiązania mogą postawić na dodatkową ocieplinę ze sztucznego puchu, która nie absorbuje wilgoci.
Jaka kurtka w góry zimą przy wyjątkowo mroźnej aurze?
W przypadku bardzo mroźnej zimy warto postawić na naturalny puch dobrej jakości od sprawdzonego producenta. Dodatkową ochronę przed przejmującym i zimnym wiatrem zapewni membrana. Jednak znawcy tematu podkreślają, że najlepszym rozwiązaniem zimą będą kurtki typu soft shell, które mają całe spektrum możliwości, które pozwolą nam na najlepsze dopasowanie do pogody. Tego typu nakrycia mają nie tylko membranę, ale też dodatkową ocieplinę.
Jakie spodnie w góry zimą? Opcje na stok i na szlak
Jakie spodnie w góry zimą będą najlepsze? Nawet jeśli stawiamy pierwsze kroki na nartach lub snowboardzie to zdecydowanie warto wypożyczyć, lub zainwestować w dobre spodnie narciarskie. Które nie tylko zapewnią ciepło oraz ochronę przed wilgocią, ale też zamortyzują ewentualny upadek. Spodnie narciarskie nie tylko nie krępują ruchów, ale ich długość jest też dopasowana do butów narciarskich, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i wygodę. Jakie spodnie w góry zimą na spacer? W razie deszczu wygodne dresy będą przesiąkać, z kolei jeansy na mocnym mrozie sztywnieją, co będzie miało duży wpływ na komfort podczas wyprawy. Na spacer sprawdzą się nieprzemakalne spodnie z dedykowaną membraną oraz wzmocnieniem w strategicznych miejscach. Pod spód najlepszym wyborem będzie bielizna termiczna.
Jakie buty w góry zimą – który model wybrać?
Jakie buty w góry zimą będą odpowiednie? Nieprzemakalne z antypoślizgową podeszwą, przyda się także ocieplina. Nawet jeśli nie planujemy zakupu całego osprzętu na górskie wycieczki, to buty to jest właśnie to, na czym nie warto oszczędzać. Jakie buty w góry zimą na dłuższy spacer? Zwykłe adidasy mogą tu nie wystarczyć, chyba że zależy nam tylko na przechadzkach po Krupówkach. Modne półbuty to bardzo śliski obuwie, tradycyjne kozaki mogą po prostu przemoknąć. Każdy, kto szuka dobrego rozwiązania ”pomiędzy”, może postawić na modne trapery, które można nosić także w mieście.
Zobacz też: Tatry: szlaki zimowe dla początkujących i średniozaawansowanych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS