A A+ A++

Przygotowaniem do jubileuszu 100. rocznicy śmierci św. Józefa Bilczewskiego jest rozpoczynający się dziś w sanktuarium pw. tego świętego w Wilamowicach tegoroczny cotygodniowy cykl nabożeństw ku byłego arcybiskupa Lwowa, patrona ludzi chorych i cierpiących. Wilamowice to rodzinna miejscowość św. Józefa Bilczewskiego.

– Ta nieustająca nowenna za przyczyną św. Józefa Bilczewskiego jest także okazją do podkreślenia wielkiego dziedzictwa, jakie zostawił nasz wielki rodak – zauważa ks. prałat Stanisław Morawa, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium w Wilamowicach. Kapłan wyjaśnia, że cykl nabożeństw ku czci świętego wpisuje się w planowany rok jubileuszowy z okazji 100. rocznicy śmierci św. abp. Józefa Bilczewskiego. Rocznica ta wypada dokładnie 20 marca 2023 r.

Zdaniem duchownego, przygotowywane uroczystości jubileuszowe będą okazją do przybliżenia niezwykłej postaci świętego, która jest wciąż za mało znana. – Katechezy, jakie głosi się podczas kolejnych wtorkowych spotkań modlitewnych nawiązują do przemówień i listów arcybiskupa, do tego przesłania, które on pozostawił – tłumaczy ks. Morawa

– Św. Józef Bilczewski oddał wszystko Bogu i ludziom. Poświęcił swoje życie i zdrowie. Zmarł w wieku 63 lat. Jak zaznaczał, chciał się całkowicie spalić w ofierze całopalnej dla Boga i Kościoła. I rzeczywiście tak uczynił – podkreśla kustosz.

W tym jedynym w Polsce sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego wielu wiernych modli się przez wstawiennictwo tego świętego systematycznie. Wtorkowe nabożeństwa rozpoczynają się o 15.30 od cichej adoracji Najświętszego Sakramentu, odmawiany jest Różaniec, a o 17.00 sprawowana jest Msza św. Po liturgii – odmawiana jest litania ku czci świętego i następuje błogosławieństwo jego relikwiami.

Kazania w tym roku głosi ks. Piotr Bączek, dyrektor Radia Diecezjalnego „Anioł Beskidów”. W czasie pierwszego nabożeństwa w sposób szczególny wierni modlić się będą o pokój na całym świecie oraz o zachowanie od wszelkich nieszczęść w nowym 2022 roku.

Nabożeństwa są transmitowane na parafialnym kanale You Tube.

Przed pandemią koronawirusa w ciągu roku przybywało do wilamowickiego sanktuarium kilkadziesiąt pielgrzymek zorganizowanych i indywidualnych. Wielu pozostawia tu pisemne świadectwa doznanych łask za wstawiennictwem św. Józefa Bilczewskiego. Parafia wydała specjalną książkę, zawierającą część przekazanych świadectw.

Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach. Zamiast medycyny, wybrał krakowskie seminarium duchowne i czteroletnie studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. 6 lipca 1884 r. został wyświęcony na kapłana w Krakowie przez kard. Albina Dunajewskiego. Studiował w Wiedniu, Rzymie oraz Paryżu. W 1891 r. został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, piastując przez pewien okres funkcję dziekana fakultetu teologicznego, a także rektora Uniwersytetu. 17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.

Arcybiskup zmarł 20 marca 1923 r. Beatyfikował go w 2001 r. Jan Paweł II. Kanonizacji dokonał 23 października 2005 r. w Rzymie Benedykt XVI. Datę kanonizacji wyznaczył jeszcze Jan Paweł II, który, podobnie jak sławny wilamowiczanin, był wychowankiem wadowickiego gimnazjum.

Św. Józef Bilczewski jest patronem Wilamowic. W centrum miasta stoi jego pomnik. Monument z wykonaną w brązie sylwetką kroczącego z Ewangelią i krzyżem metropolity lwowskiego skrywa skrzynię z m.in. świadectwami łask, otrzymanych za wstawiennictwem najsłynniejszego obywatela ziemi wilamowickiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCharytatywny Koncert Kolęd dla Patryka
Następny artykułPokaz legendarnej operetki w Ciechanowie