A A+ A++

Turystyka militarna: definicja

Na czym polega turystyka militarna? Definicja tego terminu podaje, że polega ona na zwiedzaniu miejsc i obiektów o charakterze obronnym, bądź też związanych z dziejami konfliktów zbrojnych. Sama turystyka definiowana jest jako ogół czynności osób, które podróżują i przebywają poza miejscem stałego zamieszkania w różnych celach (wypoczynkowych, służbowych lub innych), z wyłączeniem aktywności zarobkowej. Turystyka ma służyć regeneracji sił fizycznych i psychicznych człowieka, poznawaniu przezeń świata i kształtowaniu jego osobowości. Ze względu na główny motyw podróży wyróżnia się m.in. turystykę poznawczą, której jedną z form jest turystyka kulturowa. W jej ramach odwiedza się miejsca, w których znajdują się materialne i niematerialne walory ważne z punktu widzenia kultury, sztuki i historii. Jedną z gałęzi turystyki kulturowej jest właśnie turystyka militarna – wciąż jeszcze dość niszowa, ale coraz prężniej się rozwijająca.

Miejsca historyczne w Krakowie. Co warto zobaczyć, gdy nie mamy zbyt wiele czasu?

Turystyka militarna: co to znaczy?

Jeśli przedmiotem naszych zainteresowań jest turystyka militarna – co to znaczy tak dokładniej? Oznacza to, że z pewnością interesujemy się historią, bądź też jesteśmy entuzjastami wszystkiego, co jest związane z szeroko rozumianą tematyką wojskową. Osoby pasjonujące się bronią i wojskiem szczególnie chętnie wybiorą się więc do muzeów, w których poznają sekrety uzbrojenia rozmaitych formacji wojskowych. W ramach turystyki militarnej można również odwiedzić zrekonstruowane miejsca bitew czy uczestniczyć w tzw. rekonstrukcjach walk, czyli specjalnych przedstawieniach odtwarzających historyczne starcia zbrojne. Turystyka militarna zachęca wreszcie do zwiedzania znanych i mniej znanych fortyfikacji oraz odwiedzania rozmaitych bunkrów i schronów. Z obiektami tymi związane są fascynujące historie, warto więc poświęcić im nieco uwagi.

Turystyka militarna w Polsce: co warto zobaczyć?

Turystyka militarna w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Dzieje się tak w szczególności za sprawą fortyfikacji i umocnień pochodzących z czasów II wojny światowej, nie brakuje jednak w naszym kraju przykładów budownictwa obronnego z różnych okresów historii. W Kłodzku np. można podziwiać warownię z przełomu XVII i XVIII wieku, niedaleko Kłodzka zaś znajduje się XVIII-wieczna twierdza Srebrna Góra. Jeszcze starszym obiektem jest znajdująca się w Gdańsku, a pochodząca z XV wieku, twierdza Wisłoujście. Z początku XIX wieku pochodzi jedna z największych i najlepiej zachowanych fortyfikacji w Polsce: twierdza Modlin, której budowę zlecił Napoleon Bonaparte. Również w XIX wieku powstały: twierdza Osowiec na Podlasiu, twierdza Boyen w Giżycku i twierdza Przemyśl na Podkarpaciu, zaś na Pomorzu Zachodnim zbudowano Fort Gerharda na wyspie Wolin. Zainteresowanie wzbudzają również zabytki militarne związane z okresem II wojny światowej, takie jak Kompleks Riese w Górach Sowich, kwatera Adolfa Hitlera Wilczy Szaniec na Mazurach, bunkry dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach, bunkry w Jastarni czy Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Twierdza Modlin, wieża Tatarska zwana też CzerwonąTwierdza Modlin, wieża Tatarska zwana też Czerwoną Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Turystyka militarna na świecie: miejsca modne i interesujące

Turystyka militarna na świecie częściowo kształtowana jest przez swego rodzaju modę na niektóre destynacje. Przykładem może tu być most nad tajlandzką rzeką Khwae Yai, który popularność zdobył dzięki filmowi zatytułowanemu ”Most na rzece Kwai”. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wiele spośród cieszących się popularnością atrakcji turystycznych na świecie, to obiekty o charakterze militarnym. Doskonałym przykładem jest tutaj Wielki Mur Chiński, będący niczym innym jak gigantycznych rozmiarów linią obronną w północnych Chinach. Amatorzy turystyki militarnej mogą być zainteresowani polem bitwy pod Gettysburgiem w Stanach Zjednoczonych, gdzie stworzono Militarny Park Narodowy, upamiętniający największą bitwę podczas wojny secesyjnej, rozegraną w 1863 roku. Na uwagę zasługują także mury obronne wznoszone od XIII aż do XVII wieku dla ochrony miasta Dubrownik. Można wybrać się również do portu Darwin w Australii, gdzie powstało muzeum, upamiętniające bombardowanie, jakie miało tu miejsce w 1942 roku. Wirtualna ekspozycja to z pewnością istny magnes dla turystów.

Chorwacja, Dubrownik (zdjęcie ilustracyjne)Chorwacja, Dubrownik (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Pixabay

Zamek Królewski w WarszawieMiejsca historyczne w Warszawie, które warto znać

Turystyka militarna: miejsca, które warto odwiedzić

Jeśli zainteresowała nas turystyka militarna, miejsca warte odwiedzenia możemy znaleźć niemalże na wyciągnięcie ręki. Polska to kraj, w którym aż roi się od zabytków o charakterze militarnym, pochodzących z różnych okresów dziejów naszego państwa. Warte zobaczenia są z pewnością:

  • Międzyrzecki Rejon Umocniony,
  • Wilczy Szaniec,
  • Bunkry w Mamerkach,
  • Rejon Umocniony Hel,
  • Bateria Blüchnera w Ustce,
  • Kompleks Olbrzym (Riese),
  • Twierdza Boyen,
  • Twierdza Modlin,
  • Twierdza Wisłoujście w Gdańsku,
  • Grunwald – pole bitwy,
  • Podziemne Miasto na Wyspie Wolin.

Podziemne Miasto na Wyspie WolinPodziemne Miasto na Wyspie Wolin Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

 Zobacz też: Miejsca historyczne w Gdańsku. Co warto zwiedzić w najsłynniejszym polskim mieście portowym?

Zobacz wideo
“Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę”, czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdessa i Olsztyn na wyciągnięcie ręki – nowe kierunki lotów z Rzeszowa
Następny artykułPROMOCJA SZCZEPIEŃ: 1 MLN 750 TYS. ZŁ. DLA GMIN DĄBRÓWNO, GRUNWALD I MIŁOMŁYN