A A+ A++

Dębiccy radni jednogłośnie zdecydowali o ustanowieniu Roku Władysława Strumskiego. To hołd oddany oficerowi Armii Krajowej, dowódcy oddziału dywersyjnego Komendy Obwodu AK Dębica, pisarzowi i działaczowi społecznemu.

W 2022 roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Władysława Strumskiego. W roku bohatera narodowego i pisarza w Dębicy podejmowane będą inicjatywy edukacyjne, społeczne, kulturalne oraz patriotyczne.

­– Chcemy w ramach obchodów Roku Władysława Strumskiego zaangażować placówki oświatowe, bibliotekę, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz całą społeczność Dębicy, do poznawania osoby Władysława Strumskiego, ale także do podejmowania różnorodnych inicjatyw przedstawiających tę postać i inspirujących do dobrych i twórczych działań – mówił podczas sesji zastępca burmistrza Maciej Małozięć.

W 2022 r. minie setna rocznica urodzin Władysława Strumskiego, który przyszedł na świat 23 czerwca 1922 r. w Przybyszówce k. Rzeszowa. W okresie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i dowódcą oddziału dywersyjnego AK w Obwodzie Dębica. Po wojnie kontynuował działalność niepodległościową w strukturach organizacji NIE – Delegaturze Sił Zbrojnych – Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wyjściu na wolność poświęcił się pisaniu zbeletryzowanych powieści historycznych oraz działalności społecznej. Popularyzował także bohaterskie postawy mieszkańców regionu. Zmarł 1 października 1990 r. i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W latach 90. jedną z ulic w centrum Dębicy nazwano imieniem Władysława Strumskiego.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgent Cristiano Ronaldo komentuje plotki transferowe
Następny artykułPiccinini: Seksizm jest napędzany przez pojęcie tego, kto czuje się “uprawniony” do kobiecej opiekuńczości