A A+ A++

W 2021 roku przy krakowskich budynkach komunalnych powstało już sześć ogrodów deszczowych. Ogrody zostały wykonane w miejscach wskazanych przez mieszkańców.

Fot. materiały ZBK

Każdy projekt jest inny, a co najważniejsze wpisuje się specyfikę otoczenia i lokalnych warunków. Dla każdej z sześciu lokalizacji zostały dobrane odpowiednie rośliny oraz ich ilość. W zależności od warunków istniejących na danej nieruchomości, ogrody zostały wykonane w trzech typach.

Największy, przy ul. Krzemienieckiej 63 ma powierzchnię 100m2 i formę rowu chłonnego obsadzonego specjalnie dobraną roślinnością. Posadzono w nim kilkaset bylin, w tym m.in. liliowce rdzawe, kosaćce, sity rozpierzchłe, wiązówkę błotną i miętę nawodną.

Trzy mniejsze ogrody deszczowe przy ulicach Młodej Polski 7, Kamedulskiej 70 oraz Czerwieńskiego 16 zostały przygotowane w formie nasadzeń w gruncie oraz zbiornika z systemem nawadniającym.

W dwóch lokalizacjach na os. Centrum D7 oraz przy ul. Dietla 53 nie było możliwości posadzenia roślin bezpośrednio do gruntu, dlatego ogrody powstały w skrzyniach wyposażonych w zbiornik i system nawadniający.

Realizacja ogrodów deszczowych jest jednym ze sposobów zagospodarowania wód deszczowych w miastach i przystosowywania miejskich terenów do zmian klimatycznych.

Zarząd Budynków Komunalnych planuje kolejne ogrody we współpracy z mieszkańcami. W związku z tym organizowane są m.in. warsztaty projektowania partycypacyjnego. Warsztaty tego typu odbyły się już w tym roku w ramach działalności Miejsca Aktywności Mieszkańców przy osiedlu Na Kozłówce, podczas przygotowania trzech ogrodów deszczowych.


Ogród deszczowy to jedna z form ogrodów wodnych, która pozwala zbierać deszczówkę i oddawać ją do ekosystemu. Ogród deszczowy zazwyczaj instaluje się przy wylocie rynny lub systemie odzysku wody deszczowej. Poprzez swoją konstrukcję ma właściwości odbierania nieregularnych napływów wody, a tym samym zapobiega skutkom burz i nawałnic.

W takich miejscach zazwyczaj sadzi się specjalnie dobrane gatunki roślin. Często jest budowany, aby przyjmować wodę spływającą podczas obfitych opadów z dachów, jezdni, chodników i innych powierzchni o ograniczonej retencji. Pełni także funkcję oczyszczającą wodę przed odprowadzeniem jej dalej do gruntu lub dalszych cieków i zbiorników wodnych.


pokaż metkę


Autor:

EMILIA KRÓL


Osoba publikująca:

Patrycja Piekoszewska


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2021-12-29


Data aktualizacji:

2022-01-02

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNaz Aydemir Akyol kończy karierę reprezentacyjną
Następny artykułPŚ w skokach kobiet. Triumf Takanashi w Ljubnie, Złota Sowa dla Kramer