A A+ A++

– Bardzo się cieszymy, że możemy wreszcie znów pomagać mamom, które pragną rodzić w Łomży dziecko o normalnym czasie lub przedwcześnie – mówi dr Bożena Florczyk, specjalista neonatolog w Oddziale Noworodków i Wcześniaków z Pododdziałem Patologii Noworodka i Intensywnej Opieki Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Od lipca do sylwestra Roku Pańskiego 2021 w zakładzie lecznictwa na świat przyszło 368 dzieci, w tym 211 podczas porodów rodzinnych. Stary rok kończy się w Łomży dla 59 tysięcy 84 zameldowanych mieszkańców, w tym na stałe dla tylko 57 390 osób.

Przypomnijmy, że od połowy marca 2020 do lipca 2021 r. w łomżyńskim szpitalu rodziły wyłącznie kobiety, które były zakażone koronawirusem. Zdrowe łomżynianki i mieszkanki powiatu jechały rodzić w okolicznych szpitalach, m.in. w Zambrowie, Kolnie, Ostrołęce, Białymstoku. Dopiero od lipca 2021 w Łomży zaczęły funkcjonować obok siebie trakty porodowe: fizjologiczny dla zdrowych i septyczny dla zakażonych.

– Więcej niż w ubiegłym roku odnotowano żywych urodzeń w Łomży, co wiąże się z funkcjonowaniem łomżyńskiego szpitala w ostatnich dwóch latach – mówi główny specjalista Magistratu Łukasz Czech. W 2020 r. sporządzono w Urzędzie Stanu Cywilnego  tylko 286 aktów urodzenia, natomiast w kończącym się roku 2021 aktów wystawiono aż 465 – 245 dziewczynek i 220 chłopców. – Liczba metryk obejmuje również osoby zameldowane poza Łomżą, które przyszły na świat w łomżyńskim szpitalu oraz nie dotyczy dzieci mieszkańców Łomży, które urodziły się w innych miejscowościach – komentuje Pan Czech. Liczbę dzieci mieszkańców Łomży, które przyszły na świat w 2021 r., mogą obrazować wydane decyzje o przyznaniu samorządowego becikowego – tj. jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia żywego dziecka, które przysługuje rodzicom lub opiekunowi prawnemu, zamieszkałym w Łomży przez okres co najmniej 12 miesięcy przed dniem urodzenia dziecka. W 2021 roku było 413 becikowych, a w ubiegłym – 473. Najczęściej nadawano  imiona: Zuzanna, Maria, Hanna, Oliwia, Laura i Aleksandra oraz Miłosz, Antoni, Jan i Tymon.

Straszna pandemia i nieczuła demografia
Podobnie jak w przypadku danych statystycznych na temat narodzin pociech, również w liczbach zgonów nie odróżniono urzędowo tych, które dotyczą wyłącznie mieszkańców Łomży.
– Wzrosła znacząco liczba sporządzonych aktów zgonu, na co wpływ miało, przede wszystkim, ubiegłoroczne przemianowanie Szpitala Wojewódzkiego na jednoimienny szpital zakaźny – informuje Magistrat w Łomży. Wówczas w USC sporządzono 853 akty zgonu, natomiast w kończącym się roku było ich aż 1 181, czyli o około 1/3 więcej. Nie ma danych orientujących, w jakim stopniu obywatele RP i UE umierali w Łomży, bo wybuchła pandemia covid, a w jakim stopniu byli ofiarami ograniczenia przyjęć w szpitalu i mniejszej dostępności do opieki lekarskiej, specjalistycznej, zabiegów, operacji.

Na krążące wszędzie po świecie zarazki nakładają się trendy demograficzne. Rok w rok dużo mniej Polaków rodziło się w Rzeczpospolitej. Na przykład, w naszym kraju w 2020 r. urodziło się ponad 355 tysięcy dzieci, gdy w 2019 r. przyszło na świat 375 tys. Jak szacują analitycy, w 2021 r. rodziło się w Ojczyźnie najmniej dzieci od II wojny. Zastanawia i zatrważa w drugim pandemicznym roku 2021 liczba ponad pół miliona ludzi zmarłych. Od II wojny światowej to najwyższa liczba zgonów. 

Do Siego Roku seniorom i juniorom
Pocieszający jest fakt, że po drugim roku stanu pandemii Covid-19 – jak podaje główny specjalista Pan Czech – w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba zawieranych małżeństw. W Łomży ślubów cywilnych w 2021 r. było 108 – w poprzednim 109, natomiast ślubów konkordatowych było 210, w porównaniu do 182 w 2020 r. Oczywiście, powyższe liczby nie zawierają nawet w przybliżeniu skali związków partnerskich, nieformalnych, które przecież także tworzą rodziny i mają dzieci. Oby i one urosły zdrowo, szczęśliwie, mądrze i w dostatku w Nowym Roku 2022.

Zgodnie z danymi meldunkowymi Oddziału Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego, na koniec roku 2021 w Łomży jest zameldowanych 59 tysięcy 84 mieszkańców (rok wcześniej było to 60 tys.10 mieszkańców), z których 57 390 ma meldunek na pobyt stały. Czasowo zameldowały się 1 694 osoby. Siódemka mieszkańców Łomży doczekała Sylwestra 2021 mając 100 albo i więcej lat. Najstarszym seniorom i najmłodszym niemowlakom redakcja 4lomza.pl życzy do Siego Roku, tak jak Czytelniczkom i Czytelnikom, niezależnie od wieku, pozycji społecznej i stanu majątkowego.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146   

Ginekologia i położnictwo wreszcie otwarte

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrzeba ponownie uznać człowieczeństwo więźniów
Następny artykułPiotr Żyła odpalił! Komplet Polaków w konkursie! Wielka sensacja w kwalifikacjach